Neden On Yıl Sonra

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar trafikte alkollü sürücüler için çıkan kanunu herhalde herkes basından öğrendi. Bu gerçekten çok ciddi bir uygulama. Alkolmetre'yi üflemeyi istemeyenin ehliyeti 2 sene gitti demek. Üfleyipte alkollü çıkanda ayvayı dalıyla yedi sayılır. Ben bir vatandaş olarak bu kanunu alkışlıyorum. İçki içip sokaktaki günahsız insanların hayatlarını tehlikeye sokacak olanlara bu ceza az bile.  Binsin taksiye istediği kadar içsin. Asıl ilginç tarafı bu yetkinin polise verilmesi, yani mahkeme, avukat yok.

Diğer yandan Orduevi, Öğretmen ve Polisevleri bunlar kamu kuruluşu orada da içki yasağı gayet normal. Umuma açık olan bir yer değil ve sadece hüviyetle girilebilen yerler. Mantıken resmi kurumlar gibi buralarda da alkol kullanmak doğru değil.

Sevgili okurlar şunu da ayrıca belirtmek isterim şahsen alkol kullanmayan birisi değilim ama bana mantık doğruyu gösteriyor. İçmek isteyen alır evinde içer, evinde istemiyorsa istediği lokantaya gider ve orda içer. Kamu kurumlarında ve onlarla direk bağlantılı Ordu, Polis ve Öğretmen evlerinde içmez.

Bugün Türkiye'de o kadar çok içkili lokanta varki, içki içmek isteyen heryerde bulabilir.

Önemli ve şaşırtıcı olan bu alkol yasaklarının neden 10 yıl sonra çıkarıldığı. Trafikte içkili yapılan kazalarda değişiklik yok hep aynı, diğer ev'ler hep aynı o zaman on yıl neden beklendi?

Şimdi her yasaklar gibi el altından satışlar başlayacak, hiç şüpheniz olmasın. Daha geçende İstanbul Caddebostan'da bir bakkal halkı alıştırmaya başlamış ve vitrine ilan koymuş, "akşam 22 den sonra içki satılmaz, hediye edilir" demiş. Yasak olan satılması, hediye edilmesi yasak değil o zaman alan alır ama teşekkür eder. Yani Türklerle bu konuda başa çıkmak öyle kolay değil.

Bence bu yasaklar doğru olduğu kadar  yasakları çıkartmak için 10  beklemekte bir o kadar yanlış.


İzlenme: 1309
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR