NEDEN ERKEN SEÇİM ?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bu sefer naçizane benim sizlere bir sorum olacak, bir beyin jimnastiği yaparsanız sanırım faydalı olacaktır.

Varsayalım siz kendiniz seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Parti Başkanısınız. Partinizin Meclis'te Milletvekili sayısı hemen hemen çoğu kanunları çıkartacak güçte, yani çoğunluktasınız.

Ayrıca Olağanüstü Hal ilan etmiş ve uzatmaktasınız (OHAL), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkiniz var, yani ne isterseniz muhalefetsiz yapabiliyorsunuz.

Bu durumda normal seçimlerden yaklaşık 1,5 yıl önce kendi ve arkadaşlarınızın makamlarını boşaltıp seçime gider misiniz?

Giderim derseniz neden diye de düşünün.

Ben 1946’dan beri seçim yaşadım, içerde veya dışarda şimdiye kadar böyle birşey ile normal durumlarda ne Türkiye'de, ne de başka bir Ülke'de karşılaşmadım ve duymadım.  Erken seçimler elbette çok defa birçok ülkede olmuştur ama normal durumlarda 1,5 yıl öne çekilen Genel seçim hatırlayamadım.

Burada düşünülecek muhtemel 3 durum var. 

1) 2019 Kasım ayı beklenirse ancak yüksek faizli kredi alınabilecek, dolayısı ile döviz uçabilecek, enflasyondan kaçınılamayacak, zamlar gelecek ve 2019 da seçim kazanmak çok zor hatta imkansıza yakın olabilecek diye mi 1,5 yıl önceden acele seçim yapılıyor?

2) Cumhuriyet tarihimizde son 70 senedir hep yeni kurulan siyasi partiler seçim kazandılar AKP dahil. Yeni kurulan İYİ Parti tam teşkilatlanmadan acele bir seçim yaparak onları önlemek için mi bu seçim öne alındı?

3) Yaptırılan araştırmalara göre devamlı zamlardan dolayı bilhassa İstanbul ve Ankara gibi seçim etkileyici kentlerde AKP taraftarı azaldığı veya Muhalefet taraftarı çoğaldığı için mi erken seçime gidiliyor? (Seçilmiş Belediye Başkanlarının değiştirilmesi).

Ayrıca 12 Milyon emekliden oy almak için 2 defa 1000,--TL ikramiye verecek kadar zorda mı kaldı İktidar? Çünkü bu da hiç normal yapılan bir iş değil.  

Varsayalım Muhalefet'in Millet İttifakı da ''seçilirsek emeklilere iki Bayram'da ayrı ayrı birer maaş ikramiye vereceğiz'' derlerse o zaman ne olacak?

Gerçek durum bunlardan hangisidir?  Bir beyin jimnastiğine değer doğrusu.

Yoksa durup dururken derler ya eniştem beni niye öptü...

 


İzlenme: 264
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR