NAYLON DARBE‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ben Mısır'da son duruma ''Naylon Darbe'' diyorum, çünkü böyle darbe olmaz. Bu muhakkak uzaktan kumandalı birşey oldu yoksa Ordu'nun ilk yapacağı şey sokağa çıkma yasağı koymaktır. Bu şekilde biri bir meydanda, diğeri biraz uzakta diğer meydanda toplanıyorlar, neymiş darbe olmuş...

      Kanımca Mürsi seçildim diyerek kendisini seçmeyenleri dikkate almadı, onlarda toplanıp oldukça büyük bir kalabalık olunca asker bir iç savaştan korktu ve naylon darbe yaptı yani bu şekilde arabulucu gibi. Şimdi anlaşacaklar ve belkide hemen seçime gidilecek, askerde çekilecek. Açık olarak anlaşılan bu.  Eğer bir yanlışlık yapılırsa o zaman işler değişebilir ama sanmıyorum.

       Bugün değil Mısır'da hiçbir yerde askerin kolay kolay gerçek darbe yapması mümkün değil. Her ülke dışa bağımlı, darbe halinde ambargoyu yiyince inanın o ülke nereden geldiğini şaşırır. Eskiden bu derece bağımlılık yoktu, içerden birçok şey hallediliyordu, nüfus çok daha azdı. Şimdi Mısır 85-100 milyon arası, onlarda tam sayamıyorlar çünki kimin eli kimin cebinde olduğu belli değil. Ne kadar fakir fıkarada olsa bir ambargoyu kaldıramazlar.

       Mısır bana göre biraz Allah'ın unuttuğu veya fazla sevmediği bir yer, pislik içinde, ne ararsanız var. Tarihi çok kıymetli hazinelerini bile soymuşlar, parçalamışlar. Orada demokrasi de olsa, diktatörlük'te olsa fazla birşey değişmez. Fakir değiller gibi görünüyor ama beyin olarak fakirler muhteremler. Bunlarda yerden pırlanta fışkırsa bir adım ileri gidemezler.

        Neden diye sormayın gittim gördüm ve orada yaşadım bana öyle geldi.

        Ordu şimdi seçime gidecektir, hemde ilk fırsatta ondan sonra Mısır demokrat olurmu? Bana sorarsanız asla olamaz. Kafa yapısı demokrasiye müsait olan ülkeler var, birde olmayanlar var. Ortadoğu maalesef olmayanların çoğunlukta olduğu bir ülke.

       Mısırlılara inşallah hayırlı olur ve bir iç savaş başlamaz.


İzlenme: 1273
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR