NAMAZ KILMAYAN HAYVANDIR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bu sözü bir Türk Profesör söylüyor ama biz birden Akdeniz iklimi heyecanı duymadan biraz irdeleyelim. Nedir, nasıl yanlıştır gibi. Birkaç bakış açısı var bu söze. Örneğin bun bir hristiyan Profesör söylese ''kiliseye gitmeyen hayvandır'' dese ne olur? Hemen söyleyeyim, en az yüzlerce avukat bu şahsı dava eder ve sonunda muhtemelen Profesörlüğü ve öğretim yetkisi elinden alınır.

Bir diğer bakış açısı ise hayvanlara hakaret etmesi. Namaz kılmayan hayvandır diyor, yani hayvanın Allah'ın yarattığı bir canlı olduğunu herhalde biliyor ve Allah'ın yarattığı hayvanı kötü olarak algılıyor. O zaman koyun, sığır, domuz, balık ve diğerleri gibi hayvan eti de yememesi lazım bu Profesör beyin, çünkü hepsi hayvan yani kötü.

Ne olursa olsun böyle bir söz ne bir Profesöre, ne de sokakları süpüren İlkokulu bitirememiş bir insana yakışır. İnsanları hayvana benzetmek veya hayvanları insana benzetmek Allah'ın canını taşıyan hiçkimsenin hakkı ve haddi değildir.

Bütün dinler insanların iyilikler yapması üzerine kurulmuştur. Sadece müslümanların cennete gideceği diye birşey de asla yoktur. Her iyi insan cennete gidebilir bunun takdiri de Allaha mahsustur. Şimdi kalkıp 1500 yıl evvelki bazı söylemlere uymadı diye insanları kötülemek zaten dinlerin temel prensiplerine aykırı.

Herşeyden daha izdirap verici bu sözü bir eğitimci Profesörün söylemiş olması.

Müslüman dini hiçbir müslümanı baskı altında tutmaz, tam tersine tamamen serbest bırakır. Bir müslüman isterse sinagoga veya kiliseye gidip namazını kılabilir çünkü dinimiz bunları Tanrı'nın evi olarak görür ve kabul eder. Diğer dinlerin hiçbirini kötü görmez, eğer yardım edeceksen bir hristiyana da etsen sevaptır çünkü onu da yaratan yine bizim Allah'ımızdır.

O zaman bu ayırımcılık neden?

Allah'ın sadece insanlara verdiği en büyük şey akıl ve düşünmedir. Bugüne kadar dünyada taş devrinden beri bulunan herşey insanın aklının eseridir. Eğer Allah isteseydi insanlara da hayvanlara olduğu gibi kafi derecede akıl vermez ve hiçbir değişime uğramadan yaşayıp ölürlerdi.

O zaman herşeyden evvel Allah'ın yarattığı hiçbir hayvanı küfür ve fenalık olarak Müslüman dini göremez. Hayvanlar Allah'ın insanlara en büyük hediyesidir.

Bunu anlayamayan insanların Profesörlük makamına kadar yükselmeleri geleceğimiz açısından hiç hoş değil.  


İzlenme: 715
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR