MÜLTECİLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün Almanya'da bütün Avrupa Birliği ülkelerine örnek olacak bir durum meydana geldi, daha doğrusu duyuldu.

Bildiğiniz gibi Almanya'da - adi suçlar dışında -  kendi memleketini terk edip iltica talebinde bulunmuş siyasi veya dini tehdit altında insanlar var. Bunları Almanya araştırır ve iddialarını doğru bulması halinde Mültecilik hakkı verir, koruma altında alır ve birçok şekilde maddi ve manevi destek verir.

Bu takdirde kişiler Almanya'ya  ''Mülteci'' olarak kabul edilmiş olur.

Hitler zamanında bu şekilde tehdit altında olup Almanya'dan kaçarak başka ülkelere, Türkiye dahil,  iltica eden Almanlar çok olmuştur. Bundan dolayı Alman kanunları siyasi ve dini mültecileri korur.

Almanya'da bir hayli de Türk mülteci bulunmaktadır.

Ancak, nereden gelmiş olursa olsun Almanya'ya iltica talebinde bulunan veya mülteciliği kabul edilen birisi bayram veya herhangi bir başka sebeple orjinal ülkesine ziyarete giderse bu kişinin mülteciliği biter.

Eğer iltica talebinde bulunan birisi veya bir mülteci kendi ülkesine gidebiliyorsa orada kendisi için bir tehdit yok sayılır ve bir daha Almanya'ya aynı statüde dönemez.

Şahsen Almanların bu kararını doğru buluyorum.

Eğer mülteci olarak gelmişse, kendi ülkesinden kaçmış demektir, o zaman tekrar ülkesine gidebiliyorsa kaçmasına gerek yok, orada kalabilir.

Bu şekilde düşünen Almanlar haksız mı?


İzlenme: 428
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR