MUHALEFET

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün Almanya'dan Tıp Doktoru bir dostum telefonla aradı. Kendisi Almanya'da Tıp Fakültesini 1.ci ve Takdirle bitirmişti uzun süredir önemli bir hastanenin Başhekimi. Çok akıllıdır arkadaşlarla aramızda ona isim bile takmişizdır. Telefonda bana;

- ''Bu yeni kurulan İyi Parti AKP'nin kurdurduğu parti mi'' diye sordu.

Şaşırdım birden bunu nerden uydurdun, ne biliyorsun dedim. Verdiği cevap;

- ''Şimdiye kadar Türkiye'de hep en büyük hataları Muhalefet Partileri yaptı. Başlarından İlçelerine kadar büyük hatalar yaptılar ve hala da yapıyorlar, halkta bunu görüyor ve her seçimde AKP'ye oy veriyor. Cumhurbaşkanının yaptığı ve söylediği herşeye kızıyorlar ama onu kendileri seçtirmedi mi?. Bu Muhalefetten zaten biri fazla dayanamadı saf değiştirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday gösterirken seçilmeyeceği nerede ise % 1500 idi o zaman neden gösterdiler?

Şimdi kendi seçtirdikleri Cumhurbaşkanına neden kızıyorlar?''

Doktor arkadaşın konuşmalarını dinleyip hemen kısaca düşündüğüm zaman hak vermemek elde değildi.

Ekmeleddin İhsanoğlu isimli yaşlı ve hiç tanınmamış birini Recep Tayyip Erdoğan gibi birinin karşısına aday çıkarmak nasıl bir akıl işidir? Bugün olsa yapar mısınız?

O zaman neden yaptınız?

Almanya'dan Doktor arkadaş onun için soruyor acaba İyi Parti'de diğer Muhalefet gibi AKP'den yana mı diye...

Son yıllarda Muhalefet Partileri Cumhuriyet tarihinin en büyük hatalarını yapmışlardır ve bunun karşılığında her girdikleri seçimi kaybetmişlerdir.  Parti içi ne doğru demokrasi, ne de tam bir hürriyet olmadığı için ne yazık ki bugün dahi seçim olsa bana göre iktidar olma şansı sıfır.

MHP zaten muhalefeti başaramamış ve iktidar partisi saflarına geçmiş, muhalefeti bırakmış durumda. CHP'nin lider kadrosu yok, en büyük sorun burda başlıyor. AKP'de ise tam tersi lider var.   İyi Parti ise kapalı kutu. Kimden yana oldukları yakında anlaşılır.

İşin acı tarafı 15 yıldır CHP'nin kendi büyük hatasını görememesi ve düzeltememesi. AKP de bundan 15 yıldır güle eğlene faydalanmakta.

Demokrasilerde Muhalefet Partileri en önemli faktörlerdir, eğer onlar zayıf olursa ve gerektiği gibi yönetilmezlerse iktidarı değiştirmek mümkün olmaz.

Türkiye aynen bunu yaşıyor.

​Muhalefetin yapacağı tek şey hemen ve daha geç olmadan Parti içinde toptan büyük bir değişim ve reform yaparak gençleri iş başına getirmek.

Bundan başka hiçbir şansları yok.

İnanmıyorsanız bir 15 yıl daha bekleyin görün, belki o zaman inanırsınız.


İzlenme: 431
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR