MUHALEFET VE DOSTLUKLAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar anlaşılan bizim siyasiler ve basınımız ''Muhalefet'in'' ne demek olduğunu tam manası ile anlamış değiller. Muhalefet kelimesi İngilizce, Fransızca ve Almanca Opposition, Latince Contra kelimesinden gelir. Yani yapılan veya söylenen bir şeye karşı olmak, aksini iddia etmek.

Siyasette Muhalefet Partilerinin esas görevi budur. Verilen bir kararı veya söylenenlerin yanlış olduğunu iddia etmek ve halkı inandırabilmek.

Muhalefet Partileri İktidar Partilerinin söylediklerini veya yaptıklarının yanlış olduğunu halka anlatmakla sorumludurlar. Aksi halde görevlerini yapmıyorlar demektir.

Bunu yaparken sahte evrak veya yalan iddiada bulunamazlar, birde hakaret edemezler. Bu iki hareket siyasete de, medeniyete de yakışmaz ve halkı aldatmak olur.

Bugün çoğu medeni ülkelerde İktidar ve Muhalefet Partileri Milletvekilleri yakın arkadaştırlar, ailece görüşenler bile çok sayıda mevcuttur. Ama iş siyasete geldiğinde birbirleri ile medenice mücadele ederler.

Geri kalmış ülkelerde ise bu hareketler kindarca ve kavgaya dönük olarak yapıldığında izleyen halkta bölünme olur ve birçok sorunlar kendiliğinden ortaya çıkar. Öyle bir hale gelebilir ki birgün siyasiler dahi önleyemez.

İktidar ve Muhalefet bir siyaset stratejisidir, bu planda önde olanların görevlerini çok iyi bilmeleri halinde ülkeler fevkalade iyi bir şekilde yönetilir.

Çok eskiden bir Amerikalı meşhur Senatör'ün söylemiş olduğu gibi ''Siyasette Ülkelerin menfaatleri vardır, dostlukları yoktur, dostluklar şahıslar arasında olur''. 

Bu söz sanki bir atasözü gibi hemen hemen bütün medeni ülkelerin önde gelen siyasileri tarafından benimsenmiştir. Dostluklar ülkeler arasında olmaz, şahıslar arasında olur. 

Şahıslar arasında olan dostluklar çoğu zaman Hükümetler arasında olan menfaatleri yönlendirir.

Size bir örnek vereyim. Bir arkadaşımın oğlu Üniversiteyi bitirdi, master'ını da tamamladı ancak Almanya'ya gidip orada çalışmak istiyordu, çünkü mesleği orada daha çok para ediyor ve yüksek maaş alabiliyordu. Hertarafa müracaat etti ve hertaraftan red cevabı aldı. 1,5 yıl uğraştı gidemedi. Birgün babasının Almanya'da işçi olan bir arkadaşı Almanya'da bir Eyalet Milletvekilini iyi tanıdığını söyleyerek ona rica etti. Aradan 2 ay geçti ve bu Alman Milletvekilinin bulunduğu Eyalette ki meşhur bir Üniversiteye doktora için kabul edildi. Orada doktorasını yaptı ve 3-4 yıldır ayda net 8000,--Euro maaş ile Almanya'da çalışıyor.

Bu ve benzer durumlar sadece şahsi dostluklarla olacak işlerdir ve dünyanın her tarafında dünya tarihi boyunca geçerli olmuştur.

Hükumetlerin yapamayacağı birçok iyi şeyleri şahsi dostluklar çok kolay şekilde yapmıştır.

Kavga, hakaret ve yalan ile olan hiçbir şeyin temeli yoktur ve çökmeye mahkümdur...


İzlenme: 432
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR