MUHALEFET LİDER BULACAK MI?‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar biliyorsunuz bütün dünya demokrasilerinde "lider" kilit pozisyondur. Seçimleri genelde liderler kazanır, halklar lidere oy verir. Bugün çağdaş medeniyetler içersinde siyasi partilerin aradığı en önemli şey liderdir.  Lider halkın beğendiği biridir. 1960'larda merhum Adnan Menderes'in bir sözünü unutmam ''odunu koysam seçilir'' demişti.

Almanyayı birleştiren ve uzun yıllar Başbakanlığını yapan Helmut Kohl görevi bırakmaya karar verir. O zaman yerinize kimi tavsiye edersiniz diye sorarlar. O kadar kurt, tecrübeli siyaset adamları, arkadaşları varken hemen ''Papazın kızını'' der. Papazın kızı genç Dr. Angela Merkel'dir ve bugüne kadar Almanyanın Başbakanı.  Lideri görebilmek, seçebilmekte ayrı bir meziyet.

Siyasette lider işin can noktasıdır onun için Avrupa'da seçim kaybeden lider bir daha aday olmaz hemen çekilir ve yerini başkalarına açar. . Bugün Türkiye'de açık ve net görüyoruz Muhalefet bu liderlerle seçim kazanamıyor, 50 seçim yapılsa hepsini kaybedeceğinden hiç şüphem yok. Muhalefetin halkın beğeneceği bir lider bulması lazım, başka türlü seçim kazanması hayal bile edilemez. Yaptıkları bütün masraflar boşadır.

 Son gazete ve televizyonlardan alınan haberlere göre Anamuhalefet Partisi derin ve yıllardır süren bir uykudan herhalde kıpırdanmaya başladı gibi. Bazıları devamlı yenilgilerin sebeplerini düşünmeye başladılar veya halkın bir kesiminin söylediklerini düşündüler herhalde. Bu kadar üstüste yenilgi olmaz dediler ve bazıları bütün riskleri alarak öne atıldılar.

Diğer Muhalefet Partisinde ise ses hiç yok, onlar daha çok alışmış görünüyor yenilgiye, salla başını al maaşını hesabı.

Evvelsi gün Sosyal Medya'da Emine Ülker Tarhan'ın konuşmasını yanında Anayasa Hukuku Profesörü Süheyl Batum ve bazı CHP Milletvekilleri düşüncelerini halka aktardılar Türkçe konuşan tüm dünya dinledi.  Yine halk tarafından Meclisteki konuşmaları ile beğenilen Muharrem İnce'nin bir basın toplantısı yapacağı da  basında yer aldı.  Yani bu düzen ve bu liderlerle seçim kazanılamayacağı, liderin değişmesi ve halk tarafından popüler olması şartı kafalara giriyor herhalde.

Bunları duyunca insan ister istemez CHP uyanıyor mu demeden geçemiyor. CHP uyanırsa işte o zaman Türkiye uçacaktır, güçlü bir Muhalefet her bakımdan iktidarı çok daha fazla çalışmaya zorlayacak ve denge tesis edilecektir. Bugüne kadar olan Muhalefet ile hiçbir şey olmayacağını hep söyledik, inanmadılar ama her seferinde seçim neticeleri balyoz gibi indi, bu sefer belki inanırlarsa o zaman uyanacaklardır.

Asla unutulmaması ve herzaman düşünülmesi gereken faktör geçmiş bütün seçimlerin başarısı galibine ait olmayıp mağlubuna aittir. Mağlup olan partiler kafi derecede çalışmadılar, çalıştıracak ve motive edecek bir Genel Başkan olmadı ve her defasında  seçimlerden evvel mağlup oldular. Seçimleri kazanan partide ise motive eden populer  bir Genel Başkan herkesi çalıştırdı ve her seferde kazandılar. 

Bugün işe nereden bakarsanız bakın Recep Tayyip Erdoğanı çıkarın AKP seçim kazanamaz, iki kere iki dört eder gibi açık ve net. O zaman Muhalefetin yapacağı tek şey var, populer, genç ve işi yapabilecek bir Genel Başkan bulmak, bulana kadar hiçbir seçimi kazanmalarına imkan ve ihtimal yoktur.


İzlenme: 1404
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR