MUĞLA YÜCELEN HASTANESİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün bir okuyucumun israrlı şikayetleri ile Muğla Yücelen Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünü aradım ve orada Dr. Arman beyden randevu alıp alamayacağımı sordum. Telefona çıkan hanım bana aynen '' Arman beyin randevuları Ekim ayı sonuna kadar dolu, SGK kota koydu aksi halde ceza kesecekler ama isterseniz Gökhan bey var bugüne bile verebilirim''.

Bu bana biraz şaşırtıcı geldi. Bir hastanede bir doktor Ekim ayı sonuna kadar dolu yani 7 ay ama aynı branşta diğer bir doktora hemen bugün randevu verebiliyor. Bu doktorların arasındaki fark nedir diye düşünüyor insan elinde olmadan.

 

Sonra araştırdığımda Ankara'dan Avukat Bülent bey bu kararla ilgili yürütmeyi durdurma için dava açmış olduğunu öğrendim.

Buna çok benzer bir olayla karşılaşmıştım bundan 3 ay evvel Almanya'da. 3 Alman Hukuk Profesörü Mahkemeye müracaat edip dava açacaklarını bildirmişlerdi, gazeteler yazmıştı. Sebep olarak aile hekimlerinin ve uzman doktorların özel sigortalılara öncelik tanıdıkları ve zorunlu sigortalıların randevu için en az 3 ay bekledikleri anlatılmıştı. Doktorlar özel sigortalılardan daha fazla para aldıkları için onlara öncelik veriyorlardı. Hukuk Profesörleride bunun Alman Anayasasının 1.ci maddesi olan ''İnsan onuru dokunulmazdır'' maddesine göre yapılmasının önlenmesi için dava açma hazırlıkları içindeydiler. Bu yazılı ve görsel basın yolu ile tüm Almanyada duyuldu.

Yaklaşık 10 gün içinde Alman Sağlık Bakanlığı hiçbir zorunlu sigortalının 3 ay doktor randevusu için bekletilemeyeceğini ilan ederek eğer bekletilenler varsa verilen Sağlık Bakanlığı bölge telefon numaralarını hemen aramalarını ve evlerine en yakın istedikleri doktordan en fazla 3 hafta sonrasına randevu alınacağını ilan ettiler.

Bundan sonra da Profesörlerin dava açmaktan vazgeçtikleri açıklandı.

Bakın çok benzer bir olay, birinde nasıl çözümleniyor, diğerinde nasıl çözümlenmesi bekleniyor.

Bundan 10 gün evvel email yolu ile Muğla SGK Müdürlüğüne yazı yazdım gazetede halka bilgi vereceğimi eğer mümkünse bu konuda aydınlatmalarını rica ettim, bugüne kadar cevap bile vermediler.

Aradaki açık ve net farkı görüyor musunuz sayın okuyucular?  Yapılacak 2 satır yazı ile bilgi vermek ama zor geliyor, başkalarının hatalarını bulmakta ise yarış ediyoruz.

Not: Bu yazının bir kopyasını Sayın Sağlık Bakanına da gönderiyorum. Bilgisi olsun isterse çöpe de atabilir.


İzlenme: 802
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR