MUĞLA DÖNER KAVŞAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye gerçekten belki nüfusuna göre dünyada en çok trafik kazası olan ülkelerin en başında yani 1.cisi.  Bundan en önemli faktör sürücü kurslarında iyi ders verilmeyişi ve kurallara uyulmanın esas olduğunun kafi derecede öğretilmemesi. İkincisi ise sürücülerin herşeye boşvermesi ve direksiyona oturunca küçük dağları kendisinin yarattığını sanması.

Büyük vasıta şoförlerine bakınız ne kadar alımlıdırlar çünkü kendilerini yolların sahibi sanıp kurala uymazlar.

Muğla'ya gidelim. Sıtkı Koçman Muğla Üniversitesinden aşağı inin ve Muğla kavşağına gelin. Kavşağa bağlanan her yolda trafik işareti var ama ne bakan, ne de uygulayan var. Hep kafalarda yolun sağdan gelende olduğu. Halbuki trafik işaret koymuş ve yolun kimde olduğunu göstermiş.

Takan ve uygulayan şimdiye kadar tek bir kişi görmedim.

Bu durumda çağdaş medeniyet dediğimiz Almanya'da ne yaparlar bilir misiniz? Arabası eski olan gençler bu gibi kavşaklara gider ve trafik işaretini dinlemeyip geçene hafiften vururlar. Hiç ses çıkartmazlar ve işareti gösterip haklı olduklarını ispat ederler ve arabalarını bir güzel tamir ettirirler karşı tarafın sigortasına.  Karşı tarafta kurallara uymasını öğrenir ve bir daha bu şekilde geçmez.

Onun için başta Almanya'da bu gibi yollarda hertürlü vasıtanın ne kadar dikkatli geçtiğini görenler bilir.  Yoksa hiç acımazlar ve arabalarını sizin sigortaya tamir ettirirler.

Sigortayı kullanınca da sizin gelecek sene sigorta piriminiz artar ve yine para sizin cepten çıkar.

Trafik polisleri de bunu çok iyi bildikleri için biraz da işlerine gelir çünkü ders olur ve herkes dikkatli olup kurallara uyar.

Avrupa Birliğinde sürücü ehliyeti alma sırasında bu gibi durumlara verilen önem ve defalarca gösterilmesi çok önemlidir, Türkiye'de ise binde biri bile gösterilmiyor.

Herkesin kafasında kurallar çiğnenmek için konulmuştur tabelası var sanki.

O zaman nüfus oranına göre dünyanın en çok trafik kazası olan hatta ölü veren bir ülkesi olarak şaşırmayalım.  Daha geçen Bayramda 60 ölü vermiş bir ülkeyiz ve bunu daha Bayramdan evvel biliyor ve dikkatli olmalarını yazılı ve görsel basında söylüyoruz buna rağmen ölü sayımız rekor seviyede.

Her fırsatta yazdım bu iş şehir dışlarına saklanmış pusuya yatmış radarlarla hız kontrolü yaparak değil, sivil polis arabaları ile devriye gezip kural ihlali yapanları anında çevirip yüksek ceza keserek çözülür başka türlü çözülemez.  


İzlenme: 1136
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR