MIRCEA LUCESCU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Mircea Lucescu 1945 doğumlu eski Romen futbolcu ve antrenör. Antrenör olarak Avrupa seviyesinde 2-3 cü sıradadır.

Türkiye'de ise Alman Yüksek Futbol Antrenör Akademisini bitiren Yılmaz Vural'dan başka 1.ci sınıf antrenör yok.

Alman Akademisi diyorum belki de dünyanın en saygın futbol antrenör okulu.  Başbakan Merkel rica etse kesinlikle torpil yapılaması imkansız olan bir yer.  Yani her babayiğitin gidip  orada diploma almasının inanılmaz zor olduğu bir yer.

Bu Akademiden mezun olmak için mutlaka Üniversite mezuniyeti gibi esaslı bir altyapısı da olması lazım.

Lucescu da bu Akademi mezunu değil.

Bazı ülkeler var Türkiye gibi kendi kafasına göre bir sistem kurmuş Antrenör Diploması veriyor sonra da ismine "Teknik Direktör" diyor.

Bu ülkelerin altyapılarına bakıyorsunuz hiçbir şey yok, boş. 17-18 yaşına kadar iyi futbolcu çıkıyor, sonra bitiyor. Bunun tek sebebi Antrenörün bilgisizliği.

Ama bunu antrenör kabul etmiyor. Zaten kim kabul eder ki?

Lucescu 72 yaşını doldurmuş ve Osmanlıların dediği gibi Okullu değil de Alaylı yani çok uzun yıllar futbolun içinde aktiv. Türkiye'de de Antrenörlük yaptı. Lucescu kafi yabancı lisan bilip Avrupa ve Güney Amerika futbolunun teknik kısmını takip ediyormu? Bilemiyoruz. Eğer etmiyorsa eski bilgileri ve tecrübeleri ona ve çalıştırdığı takıma hiçbir şey vermez.

Değişim ve yenilik yoksa hiçbir bilinçli ilerleme kaydedemez.

Belki hatırlayanlar olabilir Alman Jupp Derwall Galatasaraya antrenör olduğu zaman hemen yanına bir Türk yardımcı verdiler, bu Mustafa Denizli idi. Derwall ilk fırsatta Almanya'nın Aachen Şehri Belediye Başkanı ve Eyalet Başbakanı ile görüşerek Mustafa Denizliye 6 aylık oturma müsaadesi aldı ve 2.ci lig Aachen takımına 6 ay antrenör adı altında yolladı ve Denizli almanca bilmemesine rağmen çok şey gördü orada. Neyi gördü derseniz , aradaki farkı gördü.

Türk Futbolunu Lucescu değiştiremez, değiştirecek olan Futbol Federasyonudur. Hiç çekinmeden Futbol Eğitim Dairesini komple baştan aşağı sil baştan yenileyeceksin. Üniversite mezunu, çok iyi lisan bilen kişileri yerleştireceksin. Yani Türkçesi işi alaylılara değil okullulara vereceksin. Diplomalarda kim olursa olsun Torpili yok edeceksin. 500 defa A Milli de olsa hiç olmamış ile aynı tutacaksın. İyi futbolcu olmak iyi Antrenör olmak asla değildir.

Değişim ve yenilikten asla korkmayacaksın...

Sonra en fazla  5 sene kadar bekleyeceksin ve göreceksin neler yetişiyor...

Aksi halde yapılan herşey tiyatrodur ve kıymeti harbiyesi sıfır bile değildir.


İzlenme: 420
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR