MİMAR SİNAN CAMİİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Almanya'nın Frankfurt metropolüne yaklaşık 40 kilometre mesafede iki küçük köyün birleşmesi ile bir İlçe oluşturulmuş. Mörfelden/Walldorf ismi taşıyor. Bu İlçe'de Türkler bir camii yapmışlar gerçekten görülmeye değer bir sanat harikası. İsmi Mimar Sinan Camii.

                Minareside var ama ezan okumayı Alman yasaları yasaklamış, hoparlörle yabancı bir dilde bağırarak anons etmeye müsaade etmemişler.

                İçine yaklaşık 300-400 kişinin sığacağı şekilde tüm duvarları harika çini ile kaplı bir camii. Alt katta berber dükkanı, televizyon salonu gibi sosyal yerler var. Üst kata çıktığınızda kuran dersleri verilen sınıflar ve hemen yanında Camii.

 Şahsen gözlerime inanamadım, bu kadar modern ve güzel bir Camii'nin Almanya'nın göbeğinde yapılmış olması muhteşem.  Önünde oldukça büyük bir park yeride mevcut.

                Almanya gibi bir yerde Almanların bile parmak ısıracakları bir mabed. Bazı şeyleri Türkler çok iyi yapabiliyor, bunu tarihtede okuyoruz. Önemli olan birlik olmak ve kıskançlıktan arınmak. Kıskançlık olmayınca inanın Türkler dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir, buna hiç şüpheniz olmasın.

                Bugün eğer Türkiye bu kadar güçlü değilse, AB'ye almıyorlarsa bu tamamen yüzde binbeşyüz Türklerin birbirleri ile olan geçimsizliği ve kıskançlığıdır.

                Bakınız Anavatandan binlerce kilometre uzakta, gurbette, kısıtlı imkanlarla Türkler birleşiyor, kendilerini kıskançlıktan arındırıyor ve bir sanat şaheseri yapıyorlar.

                Darısı başımıza...


İzlenme: 1421
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR