MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar MHP denince akla ilk gelen merhum Alparslan Türkeş'tir. Diğer yandan Alparslan Türkeş deyince akla ilk gelen 1917 senesidir. Çünkü bu 1917 yılı hem merhum Alparslan Türkeş'in, hem merhum 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, hem idam edilen Albay Talat Aydemir'in, hem General Bahattin Alpkan'ın doğum yılı ve hepsi Harp Okulunda aynı sınıf arkadaşları. Bahattin Alpkan İstanbul Sarıyerli  ve  eşimin yakın akrabası olduğu için onun vasıtası ile merhum Türkeşi de tanırdım.

Merhum Alparslan Türkeş Kıbrıs'ta doğmuş ve daha evvel Kıbrıs’a göç etmiş Kayserili bir ailenin çocuğu.

Evren, Türkeş, Aydemir, Alpkan bunlar Harpokulunda aynı sınıftan ve çok iyi arkadaşlardı.  12 Eylül'den sonra Türkeş tutuklandığında uzun süre GATA'da kalmıştı.

27 Mayıs 1960 sabah saat 04:00 gibi Radyolardan kalın ve gür bir ses ''Türk Silahlı Kuvvetleri Yönetime ele koymuştur''  gibi bilgiler veriyordu, tam aklımda kalmadı. O zaman İstanbul'da oturuyorum, televizyon filan daha çıkmamış. Uyananlar uyuyanları uyandırdı. Pencereden baktım sokakta hiç kimse yoktu, halbuki herzaman İstanbul'da o saatte dolu insan vardır sokaklarda. Bu Radyodan kalın sesli konuşan İhtilali yapan Milli Birlik Komitesi üyesi Kurmay Albay Alparslan Türkeş idi, sonradan öğrendik.

Merhum Türkeş MHP'nin kurucusudur ve 1917 yılında doğup 80 yaşında 1997 yılında vefat etti.

Merhum Türkeş 1948 doğumlu genç bir İktisat Doktoru olan Devlet Bahçeli'ye sakin tavrı ve sokak kavgalarına karşı olması nedeni ile önem verirdi. Türkeş'in vefatından sonra oğlu Yıldırım Tuğrul Türkeş ile Genel Başkanlık için yarıştılar ve Bahçeli Genel Başkan seçildi.  Ogün bugündür kendi yerine genç birini yetiştirmedi ve koltuğunu da kimseye vermedi. Bahçeli bugün 70 yaşındadır.

Bahçeli , 7 Haziran seçimlerinden sonra bir koalisyona yanaşmadığı için seçim tekrarlandı. Muhalefet Partisi olarak bazı alışılmamış kararlar aldı. Merhum Türkeş'in oğlu Yıldırım Tuğrul Türkeş babasının kurduğu partiden istifa etti ve AKP'ye geçti. Son zamanda Muhalefet Partilerinin içinde ve Türkiye'de oldukça sevilen bir siyasi parti olan MHP Sayın Bahçeli'nin bazı kararlarından sonra bölündü. Bölünenler İYİ Parti isimli başka bir parti kurdular. Bahçeli'de İktidar Partisi ile seçim ittifakı kurdu. Daha evvelde Cumhurbaşkanı seçiminde kazanma ihtimali sıfır olan Sayın İhsanoğlu'nu Sayın Tayyip Erdoğan’a karşı Muhalefet adayı gösterilmesinde öncü olmuştu.

Bu durumda MHP iyice zayıfladı. Eğer ittifak yapmayıp tek başına seçime girseydi % 10 barajını aşması mümkün değildi. Bütün herşeye rağmen Bahçeli krizleri yönetemedi ve büyük kayıplar verdi.

70 yaşında olan Bahçeli yerine de bugüne kadar hiç kimseyi yetiştirmemiştir.

Önümüzdeki seçimlerde herşey ortaya bütün çıplaklığı ile çıkacaktır.


İzlenme: 269
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR