MİLLİ EĞİTİM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar aşağıya yazacaklarımı lütfen okuyun ve Türk Milli Eğitim sistemimize not verin.

Kanunen Türkiyede yabancılar hiçbir Özel Eğitim Kurumu açamaz ve ortak olamaz aksi halde okul denkliğini kaybeder.  Halen eğitim/öğretime devam eden yabancı okullar Lozan anlaşmalarına göre çok eskiden kurulmuş okullardır.

Herhangi bir yabancı kişi ortak veya yanlız bir okul açarsa bu okulun denkliği kabul edilmiyor yani diplomaları Türkiyede geçmiyor.

Halen bu şekilde Türkiye'de İstanbul, Ankara ve İzmirde çalışmakta olan yabancı okullar üniversiteye yurtdışında devam edecek yabancı öğrenci alıyorlar.

 

Milli Eğitim kanununda bu var. Şimdi diğer yandan sadece Almanya 4.112.000 (dörtmilyonyüzonikibin) Türk asıllı öğrencilerin Alman okullarına devam ettiğini bildiriyor.

Bu öğrenciler Almanya'da liseyi bitirdiklerinde Türkiye diplomaları kabul ediyor ve özel bir sınavla Üniversiteye'de alıyor.

 

O zaman bu ne perhiz, ne lahana turşusudur?

 

Gördüğümüz gibi daha kanunlar bile 2016 yılında 21.ci asırda mantığa uygun gelmiyor. Türkiye'de yasak diyerek izin vermiyor ama yurtdışında serbest.

Ayrıca bu kanun Fetö için filan değil, çok eskiden beri var ve değiştirilmemiş.

 

Bugün Türkiye'de Almanlar, Amerikalılar, İngilizler hatta Ruslar kolejler açsalar Türkiye ne kaybeder?  Böyle bir korku başka ülkelerde yok, gidin Amerika'ya bir Türk Koleji açın, herkes takdirle karşılar.

 

Biz ise herşeyden korkuyor  ve yasaklıyoruz acaba kendi çocuklarımıza iyi terbiye veremediğimiz için mi bunu yapıyoruz?


İzlenme: 637
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR