MHP

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar gerçekten çok samimi olarak söylemek gerekirse MHP'ye yazık oldu. Bundan sonra kanımca seçimlerde barajı filan aşamaz. Bir inat uğruna 19 yıl aynı koltukta oturan ve Parti'yi tamamen Başkanlık sistemi ile yöneten Başkan istifa etmedi.

Bu durum iktidar partisinin işine geldiğinden onlarda tahminen destek verdi ve seçimli kongre iptal edildi.

 

Demokrasilerde bir toplumun büyük çoğunluğu isterse ''olağanüstü'' adı altında kongre yapılabilir ve yine kanunlara uygunsa seçim dahi yapılabilir.  Ama işin içine inat girince hukuk lastikleşiyor ve istenildiği yere çekilerek bazı şeylere mani olunabiliyor.

Şimdi olağanüstü kongre iptal edildi ve yenisinin yapılmasına da 2018 den önce müsaade edilmiyor.

 

Bundan çıkarılan mana MHP aynen yola devam edecek. Edecek edecek te nereye kadar?

 

Ben Türkler kadar istifadan korkan ve istifayı onursuzluk veya kaçmak gibi gören başka hiçbir topluma rastlamadım. Son 50-60 yıl içinde çok benzer olaylar yaşadım. Eğer Adnan Menderes istifa edebilseydi asla idam edilmez belki de birgün tekrar Başbakan olurdu.  Bu sadece Başbakanlıkta değil ülkenin istisnasız her makamında böyle. Ya kovulacak, ya da kasetler çıkacak.

İstifa dendiği zaman sanki çok ağır bir küfür gibi geliyor.  Nedense?

 

Avrupa, Amerika, Japonya hatta Rusya ise tam tersi.  İstifa bir onurdur. Görevini tam manası ile yapmış insanlar istifa eder, yapmamış olanlar edemez düşüncesi hakimdir.  Bakınız son referandum'da istediği netice çıkmayınca İngiltere Başbakanı istifa etti.

Ne büyük bir onur...Cameron iç rahatlığı ile görevini yapmış biri olarak istifa ediyor.  Bizde bu mümkün mü? Kovsanız gitmez.

 

Devlet Bahçeli tarihi bir hata yaptı ve Haziran seçimlerinde %60 oy alan muhalefet partileri ile koalisyon kurmadı. halkın verdiği yetkiyi geri itti. Bunu bir tek Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş anladı ve iktidara katılmak için babasının partisinden ayrıldı.

 

Bundan sonra MHP'nin seçim barajını geçeceğini hiç tahmin etmiyorum. Devlet Bahçeli miyadını doldurdu, bundan sonra en kısa sürede mutlaka yeni bir Parti Başkanına ihtiyaç var.

Halbuki Devlet bey istifa etseydi onuru ve şerefi ile belkide Onursal genel Başkan olarak hayatı boyunca kalacaktı ama tercih etmedi.

 

Maalesef Başkanlık sistemi genelde Başkanları partinin veya kulübün veya neyin olursa sanki sahibi hissettiriyor ve ''ben gidersem bu kurumu batırırlar'' düşüncesine kapılıyor ve ayrılamıyorlar.

 

Demokrasi ağır yaralar alıyor.


İzlenme: 1188
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR