MHP

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar eskiden beri MHP'ye bir sempatim vardı ama son seçimlerden sonra kalmadı dersem yalan olmaz. Ne istediklerini gerçektan anlamış değilim. Milliyetçi Hareket Partisi demokratik hukuk devleti kuralları içinde kurulmuş ve bugüne kadar gelmiş bir siyasi parti ancak demokratik hukuk kurallarına son seçimlerden sonra uymadılar dersem yanlış olmaz.

Seçime girdiğine göre eğer koalisyon gerekiyorsa her siyasi parti ile koalisyon yapacaksın, yapmıyorum diyemezsin eğer dersen bu demokratik hukuk devleti kurallarına ters düşer.  Konuşursun anlaşamadık koalisyon yapmıyoruz dersin o zaman başımızın üstünde yerin var ama şu parti ile koalisyon yapmayacağım demek baştan demokrasiye karşı gelmektir.

Yine aynı demokratik hukuk devleti kanunlarına göre belli bir barajı aşmış siyasi partiler bu ülkenin seçimde oy verebilme yetkisi olan halkının seçtiği partilerdir.  Yani sen istediğin ile koalisyon yapacaksın, istemediğinle yapmayacaksın, üstelik bunu baştan söyleyeceksin. O zaman aynı şekilde halkın seçtiği Cumhurbaşkanını da tanımıyorum demek manasına gelir çünkü onları da bu halk seçti. 

Diğer yandan Avrupa Birliği sözlü ve görsel basınına göre HDP'nin oylarının bir kısmı da solcu ve komunistlerden geliyor, barajın altına düşmeyecekleri de ayrıca çok net olarak belirtiliyor.

7 Haziran seçimlerinde MHP isteseydi CHP ile koalisyon kurar HDP de dışardan destekler ve HDP'yi bal gibi Güneydoğu sorununun bitirilmesi ile görevlendirir ve büyük bir olasılıkla bu kadar insan ölmezdi. Bununla HDP dışlanmaz tam tersi oyunun içine çekilerek sorunun çözülmesine büyük katkısı olurdu.

Bütün verilere göre 1 Kasım seçim neticeleri 7 Haziran'dan çok farklı olmayacak. MHP şimdiden yine HDP ile koalisyon yapmayacağını bildiriyor.  Varsayalım AKP ve CHP ile de bozuştu ve onlarla da yapmayacak. Tek başına seçileceğini mi hayal ediyorsun?

Gerçekten MHP'yi beğenir, takdir ederdim ama bu hareketi tamamen yanlış. Elbette koalisyon yapmak istemediğin parti olabilir ama bunu önceden değil, seçildikten sonra konuşur aranızda halleder ve koalisyon yapmazsın. Bu şekilde daha en baştan ''ben onunla oynamıyorum'' diyen yaramaz çocuklar gibi değil.

7 Haziran seçimlerinde muhalefet partilerinin eline müthiş ve tarihi bir fırsat geçti %60 oy çoğunluğu çıktı, hatta CHP Genel Başkanı Başbakanlığı bile Devlet Bahçeliye bırakmayı televizyonlarda ilan etti ama HDP yüzünden MHP geri çekildi şimdi bu nedenle yeniden seçime gidiliyor. Yeni seçimde ne çıkacak? 

Almanların tahminini bir sonraki yazımda paylaşacağım.


İzlenme: 1282
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR