MESUT ÖZİL

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar evvelsi gün tüm Alman ve Türk yazılı ve görsel basın Futbolcu Mesut Özil'in Almanların ırkçılık yaptıkları ve Alman Milli Takımını bıraktığı ile ilgili beyanını verdi.

Mesut'un yazısını birkaç defa okudum, satır aralarını bilhassa tekrar tekrar okumaya çalıştım ve Mesut Özil'in haklı olduğuna kesin karar verdim.

Almanya'da görevli olduğum süre Amerikan işgal kuvvetleri mensubu idim dolayısı ile her tarafta emirleri Almanlar değil biz veriyorduk onun için ırkçılık filan hiç gözümüze çarpmadı.

Almanlarla Türkler arasında çok büyük fark değil, farklar vardır...Bir defa Almanlar her iki dünya harbinide çıkarmış, her ikisinde de yenilmiş milyonlarca ölü ve yaralı vermiştir. Almanı geçmiş ilgilendirmez çünkü mağlubiyetlerle doludur. 

Türk ise tam tersi geçmişi ile gurur duyar. 700 yıllık bir dünya İmparatorluğunun torunlarıdır.

Almanın geçmişi karanlık ve yenilgi dolu olduğundan aile, ana-baba, sülaleye önem vermez ama Türk için geçmişi çok önemlidir. Ben bugün dahi 4-5 nesil önceki dedelerimin mezarlarının nerede olduğunu araştırıyorum.

Şimdi bu durumda Alman'dan ırkçılık beklemek normaldir. Alman çocuğu toplum tarafından hatasız bir makine şeklinde yetiştirilir.  Okursa iyi, okumazsa işçi olur. Anne ve babanın umurunda değildir, onlar kendini düşünür. Örneğin, Almanya'da KPSS yapılacak olsa bizdeki gibi geç kalan hiç olmaz, geceden gidip orda yatan bile olur.

Alman gelecek nesillerini lider olarak yetiştirmek için uğraşır, herşey intizam ve büyük disiplin içinde yapılır. Hitlerin meşhur sözü gelir akla, "her türlü hata cezalandırılmalıdır". Bunun neticesi olarak her iki dünya harbinde de Almanlar bu kafa ile sıfırlanmışlardır. Bu kadar disiplin ve intizam birçoğunu ruh hastası yapmıştır...

Türklerde ise geçmişe ve atalarına bağlılık herşeyin üstündedir. Türk büyüğünün elini öper, başına koyar... Bu tamamen soyluluktan gelir.

Almanların çoğu hareketleri ise çok açık söyleyeyim soysuzluktan gelir, çünkü soylarına küsmüştür Almanlar.

Birgün Almanya'da bir Emniyet Müdürü bana renkli bir Almanya haritası vermişti. Bu nedir diye sorduğumda bana, "kırmızı olan topraklar aslında bizim ama harplerle Ruslar, Polonya ve Çekler almış" demişti. Bugün hala bu eski Alman toprakları başka ülkelerin toprağı olmuştur. Beğenmedikleri Türklerin ise işgal altında hiç toprağı yoktur.

Mesut Özil beyanında çok açık bir şekilde yukarda yazdıklarımı satır aralarında teyit etmektedir. "Annem bana böyle öğretti" cümlesini Alman asla kuramaz, çünkü onun için annesi veya geçmişi değil kendisi daha önemlidir.

Zaten buradan aradaki büyük soy farkı anlaşılmıyor mu?...

 

Ben İlkay Gündoğan ve Emre Can'ın da "annelerinin böyle öğrettiğine" kesin inanıyorum ama para ağır bastığı için şimdilik susup izlemeyi tercih ettikleri anlaşılıyor.

Anne, babasını ve soyunu temsil eden bir Cumhurbaşkanına saygı duyması, resim çektirmesi kadar normal ne olabilir?

Sizleri temin ederim her soylu ve doğru karakter sahibi insan aynen Mesut Özil gibi düşünür.

Mesut'un yaşında ve yerinde olsaydım Cumhurbaşkanı'nın elini öper başıma koyardım. O zaman belki başka kültürlerin pasaportlarda yazmadığını hatırlarlar ve  utanarak saygı duymayı öğrenirlerdi...

Ama bence esas sorun başka, sorun Cumhurbaşkanı Erdoğan, başka bir Cumhurbaşkanı olsaydı tık duymazdınız.


İzlenme: 567
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR