MAVİ YOLCULUK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bilirsiniz ilk mavi yolculuk Bodrum'da başlatılmış sonra Marmaris ve Fethiye'ye yayılmıştır. 80 li yıllarda hem Türkiye hem Avrupa'da büyük sükse yapmış, bunu anlayan birçok insan inanılmaz fazlalıkta Gulet ve benzeri tekneler yaptırmaya başlamışlardır. Bugün Ege sahillerindeki charter yat sayısı yine Türkleri kendilerine karşı rakip hale getirmiştir.

Aşağıda daha birkaç gün evvel yaşadığım gerçek bir olayı sizinle paylaşıyorum.

Avusturya'dan bir arkadaşım mail attı ve Temmuz başında ailesi ile 5 gün bir tekne kiralayarak gezmek istediklerini bildirdi ve uygun fiyata tekne bulmamı rica etti. Bende eski Marmarisli kaptan tanıdığım birini arayıp durumu bildirdim. Birkaç saat sonra kaptan aradı ve bir arkadaşının 5 gün boşu olduğunu 22 metre teknesi ve ahçısı olduğunu 3000,--Euro artı yemek ve içmek olarak fiyat verdi.  Bende aynen söylediklerini yazarak Avusturyaya mail ile gönderdim.

Gelen cevap: "İlgine çok teşekkür ederiz ancak biz bir haftalık, herşey dahil (limitsiz içkilerde dahil) çok daha ucuza kruvazyer gemi bulduk üstelik bir hafta ve 3 ayrı ülkeye uğruyor. Uğradığı yerlerde plaja gidip denize girmemiz veya gemide havuza girmemiz, her akşam tiyatro salonlarında atraksiyon izlememiz mümkün. En az 50-60 çeşit yemekte ikram ediliyor. Çok teşekkür ederiz".

Aldığım cevap bu idi. Düşündüm bende olsam aynı kararı verirdim. Yani Gület altın kaplama olsa yine de kruvaziyeri tercih ederim. Hem muhteşem lüksü, servisi, yüzlerce çeşit yemeği ve limitsiz içkisi ile bizim mavi yolculuk boy ölçüşemez.  Üstelik çok daha ucuz.

Bizim Guletçiler böyle bir iş yaparken bunun uluslararası piyasalardaki rekabeti de iyi bilmeliler, kendilerini ona göre hazırlamalılar, tabii iyi para kazanmak istiyorlarsa. Aksi halde balon gibi şişer ama bir gün gelir püf  diye sönerler.  Lokantalar gibi devamlı kazık atarsan bir gün gelir atamazsın ve ekmeğinden olursun.

Bundan dolayı Avrupalıların her işin okulunu açmış olmaları ticaretin nasıl yapılması konusunda insanlara bilgi bakımından çok büyük faydası olduğu burda bir kere daha gün yüzüne çıkıyor.

Evet Üniversiteler yapıldı birçok gençlerimiz okuyor ama dış dünya ile rekabeti acaba öğreniyorlar mı? Bence maalesef her işin başında yine eskiler var yani hiçbir şeyden haberi olmayıp tecrübeli gezinenler. Görüyoruz mal meydanda.


İzlenme: 678
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR