MARS VE BİZ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen gün Amerikan teknolojisi Marsa iniş yaptı, bütün dünya izledi. Bu iş bir gecede olmadı, yılların disiplinli çalışmaları var.

Biz bu konuda acaba neredeyiz?

Şöyle bir düşünelim zamanımızda aynı dünyada yaşayan bir ülke neler ile uğraşırken, biz neler ile uğraşıyoruz?

Doğru mu gidiyoruz, doğru yolda mıyız?

Birbirimizle kavga mı ediyoruz, yoksa elbirliği ile çocuklarımızın geleceğini mi hazırlıyoruz...

Bakın Alman Profesör Hans-Dieter Hoelzel ne diyor, aynen tercüme ediyorum;

" Büyük şehirlerde Türklerin yaklaşık % 98'i en az haftada bir gün sokağa çıkıyor.  Bu insanlar her sokağa çıkışlarında trafiği görüyor veya yaşıyor.  Herkes istediğini yapıyor, istediği yere park ediyor, istediği şeritten gidiyor ve hertürlü kuralı ihlal ediyor.

Şuur altına devlet otoritesinin zayıf veya hiç olmadığı yerleşiyor.  Bu durumda yargı olsun, ekonomi olsun hiçbir şeyde halka tam manası ile kalıcı şekilde güven vermek mümkün değildir, zaten yarım asırdan beri Türk siyaseti trafiğin aynası gibi".

Alman Profesör haksız mı?  Sadece Büyükşehirler trafiği başlı başına kural ihlal deposu gibi diyemiyorum çünkü gibisi fazla. Herkesin her istediğini yaptığı bir sahne. Çoluk, çocuk herkes hergün bunu yaşıyor. 

Bu maalesef tamamen devletin otoritesinin psikolojik olarak halka yansıması.

Bugün Avrupa'da çok kalabalık olan başka büyük şehirlerin trafiği mevcut ama hiçbirinde kural ihlalleri Türkiye'deki kadar değil, hatta bırakın yarısını % 10 bile değil.

Yöneticiler bu durumu çok iyi biliyor çünkü kendileride o toplumdan geliyor.  Radarlarla sürat kontrolü veya araç durdurup ehliyet, ruhsat kontrolü hatta alkol kontrolü bu işi düzeltmez.  Çünkü otoriteyi zayıf gösteren bunlar değildir.

Bunlar heryerde var, esas olmayan kural ihlalidir.

Türkiye trafiğinde hergün milyonlarca defa kurallar ihlal edilmektedir. Araç kullanıcılarının devlet otoritesine yani kanun ve kurallara saygısı sıfırın altında görünmekte. Bu durumda kış lastiği mi takmış, yoksa yaz lastiği mi konusu ile oynamak her geçen gün kural ihlallerini çoğaltmakta...

Uzağa gitmeyelim sadece Marmaris’e bakalım. Üstelik kışın Marmaris nüfusunun en düşük olduğu süreç içinde kimin nereye ve nasıl park ettiğine bir göz atın ve gerçekleri görün.

Aynı kuralı aynı sürücü Londra, Frankfurt veya Paris'te acaba ihlal edebilir mi?

Bu açıdan bakacak olursanız Mars ile aramızdaki mesafeyi hatta Marsa gidenler ile aramızdaki mesafeyi görmemiz çok kolaylaşacaktır.


İzlenme: 575
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR