MARMARİS'TE YOL AYIRICILAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Marmaris'te gerçekten trafik İstanbul’a benzemek üzere hızla yola devam ediyor. Bir süredir Belediye büyük bir iş yapıyor ve plastik ayırıcılarla yolları bölüyor, park edilmeyecek yerlere bunları dikiyor. Hangi belediye yapıyor o da belli değil.

Fevkalade akıllı bir karar gibi görünüyor. Denize düşen yılana sarılır misali...

Datça çok daha güzel yapmış, beton babalar koymuş. Gel de kır görelim...

Türk insanının en büyük zayıflığından birisi de arabasını park etme hastalığı. Gideceği yerin önüne park etmek istiyor. Yer yoksa yer yaratmaya çalışıyor. Kaldırıma çıkıyor, yaya geçitine park ediyor ve bunu marifet sayıyor.

Trafikte birbirine saygı hiç yok. Bilhassa 34 ve 06 (İstanbul-Ankara) plakalara dikkat edin, bazı istisnalar dışında trafikte hemen her türlü illegal hareketi yapıyorlar.

Saygısızlık birçok büyük veya küçük şehirlerimizde trafik tıkanmalarına sebep oluyor.  

İstanbul'da birçok insan arabasında kavga için sopa, tuvalet için teneke kutu taşıyor.

Yıl 2018, 21. asırdayız.

Whatsapp sayesinde bütün dünya ile, hem de görüntülü görüşmek mümkün. Almanya'da Büyükşehir Belediye Başkanı olan çok eski bir dostum ile konuşurken bu plastik yol ayırıcılarından bahsettim hatta evimin yakınında bulunanları kamerada gösterdim.

Bana verdiği cevap çok şaşırtıcı idi.

"Biz bunu yapsak,  nasıl koruyacaksınız, halkın parasını sokaklara gömüyorsunuz diye muhalefet hemen mahkemeye verir. Böyle birşeyi bizde yapmak mümkün değil" dedi.  Şaşırmamak elde değil ama düşününce haksız değiller.

Bu plastik yol ayırıcıları yere vidalanıyor ancak zor gördüğünde kolayca kırılıyor. Bugüne kadar Marmaris'te çeşitli yerlerde üstü kırık, altı hiçbir işe yaramayan ayırıcılar mevcut. Bunlarda maalesef bilhassa yabancı misafirlere çok kötü bir görüntü veriyor.

Durup, düşünüp birşeyler acil olarak yapılmaz ise sonu aynı İstanbul gibi olacak.

Bu şekilde yol ayırıcılar konulduğu zaman onların takip edilmesi de bu işi en az yapmak kadar önemli olduğu da bir gerçek.

Bugün artık teknolojide çok şeyler mümkün, hem de çok ucuz fiyatlara.

Geçen gün Selimiye'ye gitmiştim, orda da yollara ayırıcılar koymuşlar ama yarısı kırık ve üzeri kopuk, hiçbir işe yaramıyor. Alman Belediye Başkanının dediği gibi halkın parasını maalesef sokağa atmışlar.

Apartman veya gökdelenin tepesine konan kamera sokakta yürüyen adamın gözünün rengini görebiliyor. Bu kameralar tahminlerden çok daha ucuz.

Bugün dünyada suçların azalmasının en büyük sebebi kameralardır.

Avrupa ve Amerika'da hemen heryer kamera ile izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

Bizde "Mobese" ismi ile başlayan kamera takip sisteminin beklenmeden her sokağa konularak çok daha geliştirilmesi gerekir. Ancak teknoloji kullanılırsa halkın parası ile yapılan bu işlemin bozulması ve kırılması önlenecektir.  Aksi halde hiçbir işe yaramayacak tam tersine Belediyenin otoritesini aşağılayacaktır, nitekim kırık yol ayırıcılar konusunda öyle de olmaktadır...

Teknoloji eğer kullanırsanız vardır, kullanmasını beceremiyorsanız yoktur...


İzlenme: 211
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • EN NEŞELİ SOKAK

    23 Nisan kutlamalarının Marmaris’teki belki de Türkiye’deki en renkli adreslerinden biri