Marmaris'te İnşaatlar

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bu sene Marmaris'te şimdiden yol çalışmalarının başladığını memnuniyetle görüyorum. Daha evvel bekleyip nerede ise sezon açılışda başlar, hertaraf şantiye olur ve Marmaris'li çok cefa eziyet çekerdi.  Halbuki şimdi başlamakla bu gibi tamirat ve yapıların turizm mevsimine sarkmadan bitirilmesi elbette mümkün.

 

Nisan ayında hristiyan aleminin Paskalyası ve okullar tatil, sıcak ülkelere gitmek isteyenlere her sene ''Marmarise gitmeyin inşaat var'' dendi, bunu ben kendi gözlerimle gördüm ve kulaklarımla duydum. Hiçbir turist para verip dinlenmeye gittiği  yerlerde inşaat istemez. Bu nedenle Marmaris yıllarca çok turist kaybetti. Otellerin geç açılmasıda caba. Hatta bu konuda Dalamana uçan yabancı uçak şirketleri Genel Müdürleri Avrupa'daki çeşitli televizyon ve gazetelere ''Dalamana uçmak istiyoruz, bizde para kazanacağız ama hem oteller kapalı, hemde inşaat var, onun için Mayıs sonu başlıyoruz'' diye beyanat verdiler. Bunu duyan hep başka ülkelere yönlendi.

 

Bu sene ilk defa bazı inşaatların başladığını görüyorum, çok memnun olunacak bir olay. Bütün bu inşaat olayları en geç Mart sonu bitirilmeli ki Nisan ayında İlkbahar turisti gelmeye başlasın.

 

Avrupa'da en çok para genelde emeklilerdedir, emekli 65 yaşından evvel emekli olamaz, o yaşta çocukları büyümüş üzerinde yük kalmamıştır,  hem birikimi vardır, hemde aldığı maaşı harcayacak yeri yoktur. Birçok emekli amatör spor kulüplerine ufakta olsa sponsorluk yaparlar, para harcayacak yer ararlar. İspanya 20 yıl evvel bunu ilk gören ülke oldu ve müthiş bir inşaat furyası ile Almanlara, İsveç ve Norveçlilere yazlık evler sattı. Hala o evlere giden veya arkadaş ve dostuna anahtar verip gönderenler var.

 

Turizm dediğiniz zaman yanlız otel, pansiyon ve plaj olarak gören bizler ise daha yeni uyanıyor gibiyiz.

 

Türkiye'nin elinde korkunç bir potansiyel var, Avrupa'da yaklaşık 500.000 eğitimli Türklerın olmasıda bir avantaj, diğer yandan iklim şartları tam Orta Avrupalı ve Kuzey Avrupalının hayran olduğu şekilde ama biz elimizden gelen herşeyi yapıp turistleri uzak tutuyoruz ondan sonrada turizmi biliriz diye ortalarda dolaşıyoruz.


İzlenme: 1448
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR