MARMARİS VE DÖVİZ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Marmaris sanki bu Dövizin büyük artışından hiç etkilenmemiş gibi herşey dövizle devam ediyor. Bugün daha elektrikçiden bir parça aldım bana dolar fiyatı söyledi sonra cep telefonundaki hesap makinesi ile 7 ile çarptı ve  TL'na çevirdi.

Nereye giderseniz aynı durum. Marinalar, Oteller, marinaya tamire giren tamircilerden alınan ayakbastı parası hepsi dolar, euro veya Sterling olarak bildiriliyor. Hesap edilip TL olarak ödüyorsunuz.

Yakında taksilerde Dolar fiyatı vereceklerdir...Bir onlar kaldı !

Bu durumda  alanda, verende memnun. Eleştirici yazıyor, konuşuyor ama aslında umurunda bile değil.

Küçük tekne tamircisi bile dolar karşılığı ödüyor ve alacağını da dolar karşılığını hesap edip alıyor.  Bari Türk Lira'sını kaldırıp Dolar yapsak  herkes rahatlayacak hatta hesap makinesi bile kullanmaktan kurtulacaklar.

Pahalı fiyat isteyecek olanlar dikkat ederseniz Euro veya İngiliz Sterlingi fiyat veriyor. Bu sefer 8 liranın üstünde çarpıp ödeniyor.

Sadece bakkalda ve manavda TL kullanılıyor birde Taksi ve Minibüslerde...Gerisi hep dolar veya euro karşılığı.

Hükumet kiraların TL olacağını veya olması gerektiğini emretti, kim dinliyor? Kontratı dolar veya euro olarak değil ama kontrat bitimindeki döviz kuru üzerinden kira artışı üzerinde anlaşılıyor.  Alan memnun, veren memnun...Netice hep Hatice...

Hükumetin çıkardığı kanun ve kuralları takan bile yok, neden? Çünkü ikide bir af çıkıyor da ondan.

Bu iş böyle devam etmeyeceği kesin, ne satılırsa satılsın, ne kadar borç alınırsa alınsın hazıra dağlar dayanmaz derler büyükler. Sıfırları kaldırdık, yepyeni bir başlangıç yaptık sonunda ne oldu? Değişen nedir? Şimdi yine para aramıyor muyuz?

Daha bir jenerasyon önce merhum Başbakan Ecevit'te aynı şekilde 70 Cente mühtacız demiyormu idi?

Sayın Cumhurbaşkanı kendisi televizyonlarda söylüyordu yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye çekmek için yollardayız diyordu. Bu ne demek?

Yabancı yatırımcıya ihtiyaç var. 

Gelmezse o zaman para basmaya devam...

Başka yapacak fazla birşey yok.

 


İzlenme: 215
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR