MARMARİS NÜFUSU ve MİNİ TURİZM‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar eskiden ben şahsen Marmaris'in nüfusunun her geçen yıl çoğaldığını iddia edebilirdim ama öyle değilmiş. Avrupa Birliği yerleşim komisyonu yaptığı araştırmada 2012 yılında Marmaris'in nüfusunun Türkiye'deki diğer benzer yerlerle kıyaslandığında azaldığını ilan etmiş.

 

                Bu araştırma turizm ile ilgili değil. Yazın geçici olarak Marmarise gelenleride kapsamıyor, sadece Marmaris'te ikamet edenleri kapsıyor. Bu rakam düşmüş. Belkide beklenilenin çok altında kalmış. Bunun nedeninide araştırmışlar sanıyorum bu sene içinde açıklanacak. Benim araştırmamda bazı beldelerin Belediye olması için ülkenn çeşitli yerlerinden ikametgahlarını bu beldelere aldıranların dönüşü olarak göründü.

 

                Marmaris'in etrafının ormanlarla kaplı olması inşaat sektörünü bayağı frenliyor ve dolayısı ile başka yerlerdeki gibi inşaat yapma yarışı yok, bununda tesiri elbette var.

 

                Diğer yandan turizme baktığınızda yatak sayısı belli, gelecek turistte belli. Sokakta yatacak olan birkaç kişiyi saymazsanız yılda ne kadar turist geldiği gizli değil.  İklimi Marmaris ile çok benzer olan diğer yerlerde turizm almış başını gidiyor, bizde daha mevsim açılmadı. Yol inşaatları hala devam ediyor, sanayii tarafına yolunuz düşerse yeni başlayan yerler bile mevcut. Belki Haziranda bitebilir, Ekim sonu mevsim kapanır hepsi budur turizm dediğiniz Marmariste.

                Aslında elimizi vicdanımıza koyup doğruyu söyleyelim ''mini turizm''.

 

                Etrafa baktığımızda kışın Dalamana uçan bir havayoluda kafi yolcu bulamadığı için kaldırdı uçuşlarını, şu anda sadece THY ve birde başka bir şirket var. Otobüslere bakıyoruz çoğu boş Marmaris'te.

 

                Okullar kapanınca yazlıkçılar geldiğinde biraz kalabalık olacak ondan sonra Kasım dediğiniz zaman yeniden kış uykusu başlar.


İzlenme: 996
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR