MARMARİS MARMARİSLİLERİN MİDİR ?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar yazımın başlığını okuyunca sanırım herkesin kendi düşüncesi olabilir ama Almanya'da veya Amerika'da bu yazıyı değiştirip soru şeklinde değilde, ''Berlin Berlinlilerindir'' veya ''New York, New Yorklularındır'' diye yazmış olsam ertesi sabah ilgili savcılık ihtar yollamıştı.

 

Bu suç ayrımcılık ve cezasıda oldukça yüklü bir para, çünkü ne Berlin Berlinlilerin, ne de New York New Yorklularındır ikiside bağlı oldukları ülkelerin şehirleridir.

 

 Hürriyet Gazertesi sahibi ve kurucusu merhum Sedat Simavi'nin gazetenin başında yazan ''Türkiye Türklerindir'' sözü her ülkede kullanılabilir. Almanya Almanlarındır veya Amerika Amerikalılarındır diyeblirsiniz ama bir İl veya İlçe veya köyü diğerlerinden ayırıp sadece orada doğmuş olanlara mal edemezsiniz, bu suçtur.

 

Bunu yazarken Türkiye'de suç mudur bilemiyorum onun içinde yazımın başlığını soru olarak yazdım.

 

Tarihe bakacak olursanız İstanbul 560 senedir bizim, Marmaris'te belli senedir bizim dolayısı ile Marmarisli kim, İstanbullu kim? Orada doğanlar mı, orada evlenenler mi? Yoksa orada oturan herkes mi? Kimler Marmarisli ?  Diğer taraftan bakacak olursanız Marmaris'te ikamet eden toplumun büyük çoğunluğu son 20-30 yıl içinde Marmarise gelen aileler. Buna Özal'dan evvel ve Özal'dan sonra demek daha doğru.  Yani çoğunluk Marmaris'te doğmamış olanlar veya Marmarise sonradan yerleşmiş olanlar ve onların Marmaris'te doğan çocukları.   

 

Mesela Bodruma bakacak olursanız eski Bodrumluları parmakla gösterebilirsiniz, çok azınlıktalar. Başka şehir ve ilçelerden büyük sayıda insanlar gelmiş ve yerleşmişler.

Ben çok iyi hatırlıyorum İstanbul'da İlkokula giderken hocamız öğretmişti İstanbulun nüfusu 600.000 idi, şimdi sayılabileni 15 milyon, Türkiye'nin 1/5 İstanbul'da yaşıyor, ayrıca yaklaşık 5 milyon yurtdışında var.

Bunların çok azı doğumla çoğalma , Türk insanı devamlı hareket halinde, şurası bir gerçek ki Türkler  sadece toprağını seviyor, birbirini sevmiyor.  Böyle birşeyi Avrupa ve Amerika'da yaşamanız, mümkün değil. 

 

Kanımca Türk insanı birbiri ile geçinemediği için fırsat bulduğu zaman yer değiştiriyor, İngiliz yazarın söylediği gibi AB Vizeleri kalksa Türkiye'de trafik sorunu kökten ve tamamen çözülür.

 

NOT: Bu konuda bir İngiliz Gazetecinin yazdığı ''Türkler topraklarını sever'' yazısının özetini sizlerle önümüzdeki günlerde paylaşacağım...


İzlenme: 841
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR