MARMARİS GÜMRÜĞÜ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Marmaris Gümrüğü denince elbette Deniz Gümrüğü ve Deniz Polisi akla gelir, bunun dışında başka Gümrük Marmaris'te yok. Bayram dolayısı ile arkadaşlarla birlikte Rodosa gitmeye karar verdik. Bundan 2-3 sene evvel gidişimizde her bakımdan büyük bir kepazelikle karşılaşmış gidişte de, dönüşte de çok uzun Polis ve Gümrük kuyruklarında herkes perişan olmuş ve bir daha gitmemeye tövbe bile edenler olmuştu.

 

Özel sektör olan ve mükemmel şekilde yönetilen Yeşil Marmaris Firması hem çalışma yerleri, hem çalışmaları ile bilet satışı ve biniş kartı uygulamalarında modern ve halkı kuyrukta bekletmeyecek şekilde çalıştılar. Onları da gönülden tebrik ediyorum, örnek oldular.

 

Tek utanç verici hadise Rodos dönüşünde Katamaran'da daha Turunç açıklarında halkın ayağa fırlaması ve kapıya yönelmesi idi. Bunu da gümrükte beklemeden korktukları için yaptıklarını söyleyenler  vardı. Kaptan bir anonsa yapıp herkes yerine oturmadan yanaşmayacağını bildirse belki faydası olur diye düşündük. Çünkü geminin içi bir keşmekeşe döndü bavul veya sırt çantaları ile koridorlar doldu.

Bildiğimiz kadarı ile de gemi yanaşmadan ayağa kalkmak Uluslararası deniz kanunlarına göre de yasak. Bunu uçaklarda tatbik ediyoruz ama gemide nedense tatbik edilemiyor.

 

Marmarise geldiğimizde yine çok uzun beklemelere şahit olacağımızı bekliyorduk ki Pasaport Polisleri gerçekten kendilerini işlerine konsantre olmuş seri çalışıyorlardı ve o kadar büyük bir kalabalık çok kısa sürede gümrükten geçti.  Geçtikten sonra da Gümrükçüler ellerinde bavul olanları ultrason cihazına yönlendirdiler.

Çok kısa zamanda yaklaşık 400 kişi Marmaris gümrüğünden geçti. İnanmayacaksınız ama eskiden suratlarından düşen bin parça olan Polislerin ve Gümrükçülerin güler yüzleri ile...

 

Nasıl burda yanlış gördüklerimizi eleştiriyorsak, doğru olanları da alkışlamamız şart diye düşünüyorum.

 

Yeşil Marmaris Şirketine, Pasaport Polislerine, hem de Gümrükçülere gönülden teşekkürler. Türkiye'ye dönen vatandaşlara güler yüzle sevgi dolu karşılama gösterdiniz. 3 sene içinde inanılmaz güzel değişikliktir bu.

 

Bir de geminin içinde yanaşmadan ayağa fırlayanları oturtabilsek...


İzlenme: 1191
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR