MARMARİS DEVLET HASTANESİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar dün sosyal medyada Marmaris Devlet Hastanesinde Hemşire ve Güvenliğin hastalara, ailelerine ve misafirlere çok sert davrandıkları ile ilgili bir yazı vardı.

Doğrusunu isterseniz Muğla'da  başımdan geçeni sizlerle yeniden paylaşmak isterim.  2 yıl evvel Muğla'da Araştırma Hastanesi diye bir yere gitmiştim. Armutalan'da bir İlkokul'da sınıf öğretmeni olan tanıdığım bir kişinin felç geçirdiği haberini alınca yattığı yer olan bu hastaneye gittim.

Şaşırdım, şoke oldum.

İçerde avlu gibi bir yer var, ana-baba günü. Kim ne istiyor, nereyi bekliyor belli değil. Yan tarafta bir kapı açıldı ve bir kadın sesi bir isim bağırdı, herkes odaya doğru bastırmaya başladı. Herhalde muayene odası olacak...

Birden iki tane Jandarma er aralarına kelepçeli bir tutukluyu getirdiler ve kalabalığın içinden geçtiler.

Bir ara "informasyon-müracaat" yazısını gördüm ve oraya yöneldim. Orda oturan bir bayan yanındaki adamla konuşuyor, bana bakmıyor bile. Biraz sonra şöyle bir baktı, " Öğretmen Mustafa Tütüncüyü arıyorum felç geçirmiş" dedim, yüzüme bile bakmadan "çık en üst kata" dedi ve yanındaki ile konuşmaya devam etti. Bunu söyleyen benim torunumdan çok daha küçük yaşta. 

Sanki kendisi Genelkurmay Başkanı ve karşısındakine emir veriyor...   Ruh bozukluğu ile oluşan aşağılık duygusuna bakın !

Hastanenin yüzü burdan hemen anlaşılıyor.

Orada bulunduğum toplam belki bir saat içinde gördüğüm bütün herkesin sinirlerinin fevkalade gergin olduğu. Herkesin diğerine kim olursa olsun "Sen" diye hitap etmeleri. Ellerinde olsa önce dövecekler sonra ne yapacaklarını söyleyecekler.

Nedir ve nedendir bu sinir ve düşmanca hareketler? Derdine derman arayan insanlara biraz biraz şevkat ve kurallara uyarak iyi muamele çok mu?

Türklerin atalarından öğrendiği terbiye ve ahlakında herkese "Sen" diye mi hitap edilir? Bana öğretilen tanımadığım ve benden yaşı küçük olmayanlara "Siz" diye hitap edilir bu bir Türk terbiyesidir. Bunun dışında kendinden yaşça büyüğüne "sen" diye hitap etmek  kim olursanız olun terbiyesizlik veya aşağılık duygusudur.

Ümid ediyoruz ki Muğla'nın yeni Bayan Valisi biraz olsun bu işe de vakit ayırır, Türkiye'de bayanlar nezaket ve terbiye konusunda erkeklerden bayağı ileridirler.

Ayrıca bu hastanelerde çalışanlar silah zoru ile bu işe getirilmediler ki, beğenmiyorlarsa Türk halkına nezaketle hizmet etmek ağırlarına gidiyorsa bıraksınlar, başka iş arasınlar, başkaları yapsın bu işleri.

Özel hastanelerde neden olmuyor bu gibi şeyler  bir düşünün isterseniz.

Ahlak  ve terbiye bugün de, eskiden de bir ülkenin hem saygınlığı, hem de birlik ve beraberliği için tartışmasız ve rakipsiz en önemli faktörlerdir.


İzlenme: 884
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR