MANTIK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar "mantık" insan hayatındaki en önemli şeylerin belki de başta gelenlerindendir. Mantık insanların anlaşmasını, doğru karar vermelerini sağlar. Mantığı yanlış olanlar veya aynı mantıkta olmayan çok insan var.

Nazi Almanya’sının mantığı başka idi, Komünist Sovyetlerinde başka...

Bunları birbirleri ile mukayese etmek mümkün değil.

Ancak günümüzde bilhassa dostlarımız arasında bizimle aynı mantıkta olmayan birçok yabancı ülke var, onlarla sürtüşmek yerine dostça yaklaşabilsek hiç şüphem yok kolayca büyük sorunlar çözülebilecek.

Bir anımı sizlerle paylaşmak isterim. 70'li yıllar idi ve Washington'da Holiday Inn Hotel'de bir balo'ya davetli idik. Balo'da bir Amerikalı meslektaşım geldi ve bana "bak senin ülken için önemli kararlar veren bir komisyonun başkanı burda seni tanıştırayım" dedi. Biraz sonra boyu 2 metreye yakın Ohio Senatörü Samuel Nunn ile geldiler. El sıkıştık ve Senatör "içki içiyorsan gel bar'da içki ısmarlayayım" dedi.  Hanımlar olduğu için masada oturmadık ve bara gittik. Sam Nunn Nato Ortadoğu Askeri Yardım komisyonu başkanı idi. Yani o zaman 1/4 Türkiye, 2/4 Yunanistan’a yardım kararları alan komisyon.

Senatör Nunn ile bar'da oturduk konuştuk, bir ara bana şunları söyledi, " Hükümetler arasında dostluklar olmaz, sadece menfaatler vardır. Dostluklar kişiler arasında olur. Bazen kişilerin dostlukları ile hükümetlerin asla çözemeyeceği sorunlar çözülebilir, bunu Türk dostlarımıza anlatın lütfen".

Senatör'ün bu sözünü hiç unutmadım. Yıllar sonra Evren Paşa anlatıyordu, "19 Milyar dolar borcumuz vardı ve gidip Suudi Arap Kralı ile konuşalım dedim.  Gittim Kral oralı  bile olmadı. Sonra Özal'ın MSP den adaylığını veto etmiştim, dediler ki Bush ile yakın dost ve bu borcu erteletebilir. Bunun üzerine yeni parti kurarsa kabul edeceğimi söyledim, kurdu partiyi ve Başbakan olunca gitti Amerika'ya ve borcu erteletti. Başkan Bush ile özel dostluğu varmış".

Burada bir defa daha şahsi dostlukların ne kadar önemli olduğu apaçık ortada.

Hükümetler arasında mantık vardır, birisinin kırmızıyı gördüğü gibi diğeri görmez ama iki dost kırmızıyı değişik dahi görse bir ara yol bulurlar. Bu ara yol da sorunları çözer, barışı çağırır.


İzlenme: 137
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR