MAKAMLAR VE GENÇLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yazıma başlarken bir hatırlatma yapmak istiyorum. 300 Milyon nüfusu olan  Amerika Birleşik Devletlerinde  en başarılı Cumhurbaşkanı sadece iki defa dört yıl süre ile seçilebilir, ondan sonra adaylığını bile koyamaz. Demokrasi süresiz aynı koltukta oturma yetkisi vermez.

Şimdi gelelim bizim demokrasiye. Başarısız olan hemen gitmeli ve yerine yenisi gelmelidir, ilerlemek ve medeniyet böyle olur diyoruz. Doğrudur.

Bir an düşünelim. Tam tersi biri geldi müthiş başarılı, çok dürüst, fevkalade popüler, her yaptığı iş doğru...

Ne olacak bu şahıs ömür boyu bu koltuğun sahibi mi olacak? Buna Türkiye mutlaka cevap vermeli.

Yetişen gençliğin hepsi hırsız ve sahtekar mı? Değilse onlara neden sıra gelmesin?

Buna kafa yapısı denir, bizdeki kafa yapısı bu. Özel sektörde bile patron bir türlü koltuğu bırakmaz, kendi yetiştirdiği öz çocuklarına güvenmez, hep eli üzerindedir.

İşte esas bu yüzden Türkiye tam Atatürk'ün istediği Türkiye olamaz. Yenilik ve değişimden korkan insanların ilerleme hakkı da , olmaması normaldir.

Başarılı olan otursun kalkmasın kafa bu, çünkü kalkarsa yerine gelecek olan sahtekar olabilir.  Bu Osmanlı'nın son zamanından kalan düşünce tarzıdır. Bu konuda hikaye bile anlatılır, "bu yönetici sandığı doldurdu, yenisi gelirse sandığı boştur ona göre" derlermiş.

Bunu kullanan uyanıklar ve makamda oturanlar "ben gidersem burayı ele geçirirler, soyarlar mahvederler" diye kendini seçenlere duyurup koltuğa daha çok yapışırlar. Yalakalarda kendileri de patron giderse adamdan sayılmayacakları için yüksek sesle bunu yayarlar.

Böyle her türlü tipten insan mevcuttur.

Ve ortaya neresi çıkar? Siz bilirsiniz söylememe hacet var mı?


İzlenme: 997
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR