MAHALLENİN KABADAYISI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Amerika'da okuduğum ve uzun süre görev yaptığım için bu ülkeyi ve yönetimlerini çok iyi tanırım.  Geçenlerde belki hatırlarsınız Başkan Trump Türkiye ile ilgili "mahvederiz" gibi bir söz kullanmıştı.

Bu konuda sorun Suriye değil, Ruslardan alınacak S-400 füzeler.

Amerika dediğiniz zaman 300 Milyon nüfusu hiç düşünmeyin, bizim Anadoluya benzerler. Amerika'yı yöneten yaklaşık 100-150 kişi var ve bunların bir kısmı Musevi asıllı kalanlarda onların yakın dostları.

Trump'ın damadı Musevidir, kızı da sonradan Museviliği seçti.  Şunu da ilave edeyim şahsen Musevilere bir düşmanlığım yok, birçok eski okul arkadaşlarım arasında Musevi olanlarda mevcut.

Bu konuda Amerika hiç Avrupa Birliğine benzemez. Avrupa Birliği bu durumu çok iyi bildiği için herzaman Amerika'nın suyundan gitmeyi tercih etmiş ve mümkün olduğu kadar Amerikan yönetimini uzak tutacak siyaset kullanmıştır.  Avrupa Birliği halkın düşüncesine önem verir ve genelde siyasetini halkın düşüncesi üzerine kurar. Amerika böyle değildir, çünkü Amerikan halkı bu gibi işlerle ilgilenmez.

Şimdi Amerika'nın elinde Türkiye'ye karşı önemli bir koz var, bu koz PKK/PYG genelde Kürt sorunu. Trump'un "mahvederim" sözünün altında gizli olan da bundan başka birşey değil.

F-35 savaş uçaklarını satıp satmamak konusu bana göre sadece kamuflaj, aslında Trump'ın sözü bir tehdit. Çok açık olarak Trump "Siz bizim müteffikimizsiniz, bir savaş halinde ve topraklarınız tehlikeye girerse Nato anlaşmalarına göre sizi korumak zorundayız onun için büyük yatırımlarınızı önce müteffiklerinize yapmalısınız" diyor. 

Mahallede bir kabadayı olduğunu unutmamak lazım... Diğer rol icabı kabadayılık yapan Rusya ise aslında 2.ci dünya harbinden beri birçok konuda taktiksel gizli ortakları...

Amerikan'ın esas yönetimi Türkiye'nin Rusya'dan bu S-400'leri almasına mutlaka mani olmak istiyor, çünkü arkasının geleceğini ve diğer savaş uçakları gibi başka şeyleri de oradan alabileceğini düşünüyor ve kendi ekonomisine katkı yapılmasını istiyor.

Şahsi kanımca Amerika bu konuda elinden gelen herşeyi yapacağa benziyor. Bu yapacaklarının içinde PKK/YPG'ye daha önemli silah sevkiyatına başlamak, hatta daha da ileri gidip "Türkler katliam yapıyor" gibi Irak'ta kullandıkları dili kullanabilmeleri mümkün.

Bu arada dolar'ın yükselmesi ve Türkiye'de oldukça büyük enflasyon'da kaçınılmaz olacağa benziyor.

Mahallenin kabadayısının maddi ve teknolojik imkanlarını hafife almamak, çok iyi düşünmek, asla sinirli ve fevri olmamak, soğukkanlılıkla ülkemiz ve geleceğimiz için en faydalı, en iyisini yapmakta siyasetçilere düşüyor.

Zaten esas Beka sorunu da bu olsa gerek...


İzlenme: 528
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR