Maç Sonrası Duş

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ne zamandan beri dikkatimi çekiyor hafta sonları futbol lig maçlarından hemen sonra yayıncı kuruluş maçta oynamış oyuncularla röportaj yapıyor. Hepsi giyinmiş durumda ama bu kadar kısa sürede duş almış olmaları hem imkansız, hem de saçlarından belli.

Anlaşılan maçlardan sonra duş almıyorlar veya evlerine gittiklerinde belki alıyorlar.

Düşünebiliyor musunuz, oynadıkları yerlere tükürüp o tükürüklerin üstüne düşenler, maçtan sonra terlerini üstlerinde kurutuyorlar gibi görünüyor. Daha doğrusu gençlik böyle görüyor ve anlıyor.

Sevgili okurlar hem Amerika'nın , hem de Avrupa'nın çeşitli yerlerinde spor müsabakalarına sporcu veya çocuklarımın babası olarak şahit oldum, inanın bana spor müsabakasından veya antrenmanlardan sonra sporcular duş almadan hiçbir yere gidemez. Temizlik antrenörler ve yöneticilerin en çok dikkat ettiği şeylerin başında gelir. Teri kimsenin üzerinde kurutmazlar, derhal duşa girilir ve baştan aşağı yıkanılır. Bu 6 yaşındaki çocuklardan itibaren kuraldır. Bizde ise anlaşılan tersi oluyor. Ter içinde kalmış olan bir sporcu maçtan hemen sonra yayıncı kuruluşun stüdyosunda sorulara cevap veriyor.

Diğer taraftan şehir ve ilçelerdeki halı sahalara bakıyorum çoğunda kafi miktarda duş ve sıcak su yok. Yani spor yapanlar o kadar terleyip yere düştükten sonra girip duş alıp temizlenemiyor, terlerini üzerlerinde kurutuyorlar. Bunun ne kadar sağlıksız olduğunu bütün dünya biliyor ama bizde maalesef herhalde bilinmiyor.

Spor ahlak ve temizliği birbiri ile orantılıdır. Hangi spor olursa olsun yaptıktan sonra insanın mutlaka yıkanması ve üzerinde kalan teri atması gerekir. Nedense 21.ci asırda bile hala Müslüman ülkelerde yıkanmak ortalama haftada bir. Herhalde bu tembellikten dolayı günde beş vakit namaz kılmak için abdest almak icap ediyor.


İzlenme: 1507
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR