MAALESEF TURİZM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar aşağıda yazacaklarımı okursanız neden maalesef dediğimi çok iyi anlayacaksınız. Biz bazı eski arkadaşlarımla İstanbul'da Robert Kolej ile birlikte zamanın en elit okulu olan High School - (İngiliz Erkek ve Kız Liselerinin) yeniden ülkeye kazandırılması için çalışmalar yapıyoruz. Bu okul'dan ülkeye çok sayıda büyük başarı ve isim yapmış insanlar yetişmiştir. 1905 yılında kurulmuş olan İngiliz Devletinin Türkiye'de ki Özel Okulu 1979 yılında bütün malvarlığı ile Milli Eğitim Bakanlığına bağışlanmış ve o tarihten itibaren Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiş ve eğitime devlet okulu olarak devam etmektedir. 

Bu okulun yeniden Ülkeye kazandırılması için çok çalışmalar yaptık. Okulu çok kıymetli bir yerden büyük bir arsa alıp yeniden yapacak İngiliz Vakıf ve Şirketler bulduk. İstanbula geldiler, arsa baktık, beğendiler. Son anda zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı ''yapamazsınız kanun var yabancı uyruklular Türkiye'de eğitime ortak olamaz veya yapamaz'' dedi. Eski okulun ise Lozan anlaşmasına göre var olmuş olduğunu izah etti.

Yapacak birşeyimiz yoktu ve Ülke içinden böyle bir okul yapacak kurumlar aradık. İstanbul'da ki İngiltere Baş Konsolosluğu bize tam destek verdi, toplantılarımıza katıldı ve konuşmaları ile moral verdiler.

Sonunda İstanbul'da saygın bir Lisan kursu bulduk, onlarda böyle bir okul açmak ve eski okulu yaşatmak istiyorlardı. Onlarla çalışmalara başladık.

Sonunda çok güzel bir bina buldular, uzun süre kiralayabilecekleri bildirildi ve bugünlerde bina kiralanıyor. İçi yıkılıp yeniden yapılacak ve büyük ihtimalle Ekim 2017 eğitim/öğretime yetişecek.

Bu devam ederken biz de İngiltere'den büyük bir iştahla gelmiş olan ve arsa alarak büyük bir Okul yapmak isteyen İngilizlere yazı yazdık, dedik ki ''buyrun gelin misafirimiz olun, biz bir okul yapıyoruz sizde kardeş okul olun ve ilerde öğrenci değişikliği veya karşılıklı gidip gelmeler olabilir, bunun için sizden hiçbir şekilde maddi destek istemiyoruz''.

Ertesi günü cevap geldi,  ''Böyle elit bir okul açacağınız için sizi tebrik ederiz. Ancak Türkiye'nin bu siyası durumunda hiçbir yere ve hiçbir şekilde destek olmamız mümkün değildir. Saygılar''

Bunu okuyunca şaşırmadık dersem yalan olur. 4 Milyon Euro'ya İstanbul'da arsa arayanlar ve en az bir o kadar da harcayıp büyük bir Kolej yaptıracak olanlar, şimdi bedava hiç para vermeden kardeş okul dahi olmak istemediler.

Bu ve çok benzer durumu kendim Almanya'da da yaşadım.

Bu durumda önümüzdeki yaz Türkiye ve Marmarise geçen yıllardaki gibi Avrupalı turist gelir mi?

İşte, ''maalesef'' kelimesini bu nedenle kullandım...


İzlenme: 642
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR