LOBİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Lobi nedir? Bilen var mı? Bence yok, hem de kesinlikle yok. Hani diyorlar ya Fetö'cüler Avrupa ve Amerika'da bizim hükumet aleyhine lobi yapıyor diye... Ben inanmıyorum çünkü onlarında lobi'nin ne demek ve nasıl olduğuna hiçbir bilgileri yok.

Türkiye yıllardır belki bir asırdır lobi yapamıyor ve üstelik ne olduğunu da bilmiyor. Ondan sonra batı bizi istemiyor diye şikayet ediyor.

Lobi nedir önce açıklığa kavuşturalım. Bunu ben değil tüm batı ve doğu medeniyeti söylüyor.

''Lobi demek yabancı bir dostunuzu acil çağırdığınız zaman kendi parasını vererek sizin ülkenize sırf size yardım amaçlı gelmesidir''.

Böyle yabancı dostlarınız var mı? Varsa o zaman sizin lobiniz çok iyi. Üstelik bu dostlarınız yabancı devletlerde iyi bir makamda iseler çok daha iyidir.

Şimdi bakın bakalım Türkiye'ye...Kaç kişi böyle bir dostunun Türkiye'ye gelmesini bir telefonla sağlayabilir?

Bunu yapamıyorsak o zaman lobi'den hiç bahsetmeyelim.

Yabancı dostlarımızı burada yedirip, içirip yatırmak lobi değildir ve hiçbir zaman da lobi olarak sayılmamıştır. Ne zaman kendi paralarını sizin için harcayıp buraya size yardım etmeye gelecek kadar yakınlarsa işte lobi o demektir.  O lobi ile siz güçlenirsiniz, o lobi çoğaldıkça siz daha güçlü olursunuz. Bu lobi'yi eğer yapamamışsanız başkalarına değil kendinize kabahat bulmalısınız.

Bütün bunları düşünürken görüyorsunuz dolar ve euro fırlamış gidiyor çünkü bu paralar ülkenin yükselme paralarıdır. Bugün herşeye zam geliyor ve belki de ülkemiz bir krizin içinde.

Önümüzdeki yaz göreceksiniz bu durum değişmezse değil turist yabancı gazete bile bulunmayacak. Bunu görmemek için kör olmak lazım.

Daha bu sabah Marmaris'te fırında simite %25 zam yapılmış ve 125 kuruş olmuş.  Bu zaten gidişi göstermiyor mu?

79 Milyon insan vergi ödüyor hem de bayağı ağır vergiler. Sigara'dan tutun alkol, Petrol, Elektrik, Doğalgaz aklınıza ne geldi ise vergi var ama diğer yandan dışardan aldıklarımız başta Petrol çok büyük para tutuyor. Birde Suriyeliler ve Suriye'deki savaş var. Bunlara harcanan paraları inşallah ilerde aramayız.

Bir ülkenin kalkınması ve yükselmesi için lobi mutlaka şarttır. Lobi olmazsa terör de olur, pahalılıkta. Onun için çocuklarımızın yabancı lisan öğrenmelerine çalışıyoruz, ilerde lobi yapabilsinler diye ama görünürde anlayan bile yok.


İzlenme: 651
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR