LOBİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar daha evvelden de yazmıştım Türkler lobi yapmasını bilmiyor. Veya biliyor ama yapamıyor. İnanın bana Yunanlı bizden çok daha iyi lobi yapıyor. Ermeni keza. Neden? Bir düşünelim...

Onlarda insan, bizim Türk asıllı Amerika'da yıllardır yaşayan da insan. Avrupa da da 3,5 milyon Türk asıllı insan yaşıyor ve çalışıyor ama hala ne Amerikalılar, ne de Almanların büyük çoğunluğu 15 Temmuz darbesine inanmıyor.

Maalesef anlatamıyoruz....Bu çok acıdır...

Sonra Şangay 5 lisine geçeriz tehditi. Bugün Türkiye'ye tepeden bir bakın sokaklarda gezen milyonlarca otomobilin tek bir tanesinde yerli motor yok, hepsi Avrupa, Amerika, Japonya veya Kore. Havaalanlarına gidin bütün Türk uçakları Avrupa veya Amerika'dan.

Bunlar gibi binlerce sayılabilir. Şimdi birden ben kızdım, başka yere gideceğim demek ne kadar gerçek ve faydalı olur?

Bence bunun yerine yurtdışında çalışan ve yaşayan o kadar çok sayıda Türk asıllı mürekkep yalamış insanımızı organize edebilsek...

Dağları yerinden oynatırız ama yapmıyor, yapamıyoruz.

Kapanmışız Türkiye'nin içine ve dış dünya ile temasımız Yunan'dan da, Ermeni'den de çok çok daha az.  Nobel kazanan Türk asıllı Profesörün ismini bile Nobel kazandıktan sonra duyduk. Daha evvel mevcudiyetini bile bilmiyorduk.

Türkiye ister Avrupa'ya, ister Şangay beşlisine, ister Japon onlusuna dahil olsa hiçbir şey değişmeyecektir çünkü daha bir 15 Temmuzu dünya halkına kabul ettiremedik. Bu onlardan ne kadar uzak olduğumuzu gösteriyor.  Bir Avrupalı siyasetçi Türkiye'ye geliyor, dinliyor döndükten sonra gördüklerini anlatırken gülüyor. Kimse inanmıyor... Böyle lobi mi olur?

Avrupalı olmak için birazda onlar gibi düşünmesini öğrenmemiz gerekir. Siz sanıyor musunuz Şangay 5 lisine geçince her istediğimizi yapacağız? Böyle düşünen yanılır.  Her yerin kendine göre adetleri var siz gelip her adeti kendi istediğiniz gibi yapamazsınız.

Bugün bir derneğe bile üye olsanız derneğin tüzüklerine uymak zorundasınız.

Türkiye gün geçtikçe modern dünyanın içine giriyor, bugünkü iletişim çağında herşeyi görüyor anlıyor. Bence Türkiye bugün dünyanın en büyük ve en modern beyin, teknoloji ve finanz gücü olan batıdan ayrılmayı aklına bile getirmemesi gerekir diye düşünüyorum.


İzlenme: 1073
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR