Lobi

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar eğer herhangi bir Avrupa lisanlarından birini biraz biliyorsanız bugünkü imkanlarla İnternet üzerinden hemen hemen lisanını bildiğiniz tüm Avrupa gazetelerini günlük okuma şansına sahipsiniz. Okuyun ve durumu görün.

Maalesef Türkiye lobi yapamıyor... Bu bir gerçek...

Şu son Afrin harekatında bunu bütün çıplaklığı ile görmek mümkün. Avrupa hatta Amerika'da ki Kürtler ve Türk düşmanları Kürtleri mağdur göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar.  Bizim o kadar çok önemli vatandaşlarımız var ama çok tesirsiz kalıyoruz.

Yapılacak en önemli şey Türk Devletinin Yurtdışı Bakanlığı kurması ve yurtdışında önemli görevler yapan Türklerle ilişki kurmasıdır. Bu Bakanlık hangi Türk'ün dünyanın neresinde ne iş yaptığını bilmesi lazım. Gerek duyulduğunda bu vatandaşlarımız ülkelerinin lobisini en iyi şekilde yapacaklardır.

Bu şekilde Türk Milleti yurt dışında yaşayan en az 5 Milyon insanı ve onların içinden her ülkede saygı duyulan insanları ile ülkemizi çok daha iyi tanıtacaklar ve gerekirse lobiyi de en iyi şekilde yapacaklardır.

Sevgili okurlar gerçekten Avrupa ve Amerika'da hatta Rusya'da çok kıymetli ve saygın Türk vatandaşları mevcut.  Maalesef halkımız ve Hükümetimiz Nobel Mükafatı kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ismini bile Nobel kazandıktan sonra duydu.

Lobi yapamazsanız hiçbir şeyde başarılı olamazsınız. Bugün dünya çok küçülmüştür ve küçülmeye hızla devam etmektedir. Anneannemin 40 günde İstanbul'dan Bağdat’a gitmesinden bu yana şimdi 2,5 saatte gidiliyor. Gemilerle aylarla gidilen Amerika'ya 9-10 saat içinde gidilebiliyor.

Laf ise uçaktan çok daha hızlı gidiyor ve yayılıyor bu nedenle lobi günümüzde en büyük silahtır.  Toplumları yanınıza alırsanız kuvvetli olursunuz aksi halde kim ve ne olursanız olun hiçbir şey olmak mümkün değildir.

Sosyal medya denen şeyde zaten laf'ın yayılmasından başka birşey değil.

Şahsi dostluklarla yapılamayacak hiçbir şey yoktur. Kavga ve sertlik ile ise tam tersi, kazanılan şeyi dahi kaybetmek günümüzde mümkün.

Günümüzde kavga ve sertlikle medeniyete hükmetmek veya en azından tesir etmek bile tam manası ile imkansızdır.

Türkiye ve 80 milyon Türk insanı birşeyi artık kabul etmeli ve içine sindirmelidir. Yurtdışında yaşayan 3-5 Milyon Türk arasında elbette aleyhimize çalışanlar olduğu gibi en az Türkiye'de yaşayan Türkler kadar vatanını seven ve çok önemli görevlerde bulunan Türkler var, bu Türklere Türkiye'nin sahip çıkması ülkeye inanılmaz büyük katkılar sağlayacaktır.

Hangi siyasi parti olursa olsun, bu gerçeği görüp gerekeni yapanlar 21.ci Yüzyılda Türkiye'ye büyük başarılar kazandıracaktır.


İzlenme: 558
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR