Lider

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Yanlız Türkiye'de değil tüm dünyanın demokratik rejimle yönetilen ülkelerinde ''lider'' belkide açıkara en önemli faktörlerin başında gelir. Defalarca yazmaya çalıştım, halk lideri tanır, diğerleri liderin çalışma arkadaşlarıdır.

      Bugün Başbakan Erdoğan siyasetten çekilse AKP ne oy alır? Belki barajı bile zor aşabilir.  Özal'ın Cumhurbaşkanlığına çıkması ile çöken ANAP gibi.

      Lider'in önemi ve seçim kazanıp kazanamayacağı demokrasinin tüm sektörlerinde en önde gelen faktörlerin birincisidir. İyi ve genç bir lider, eğer gerçek liderse, seçim kazanabilir. Bunu dünyada demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerde görmek mümkün. En önemli yan faktör ise bir defa seçim kaybetmiş olan liderin ikinci defa aday olmasıdır. Bu demokraside yapılabilecek en büyük hatadır. Bunuda hem dünyada, hem kendi içimizde  görüyoruz.

       Avrupalılar bunu yıllarla denemişler ve genel olarak tüm siyasi partiler ister Başbakanlık olsun, ister Belediye Başkanlıkları olsun seçimle gelinen tüm makamlarda bir defa seçim kaybetmiş kişiyi ikinci defa aday yapmazlar. Bu sağ görüşlüde, sol görüşlüde, liberal görüşlüde hepsinde aynıdır, değişmez.  Sadece pek ender ve olağanüstü durumlarda istisnalar vardır ve onlarda kaideleri asla bozmazlar. Aday olmak isteyen bunu bilir, eğer lider olmuş ve seçim kaybetmişse, her ne olursa olsun bir daha aday olamaz.  Başka atanmış hizmetlerde bulunur.

      Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı olan John Kerry'de Başkan adayı olmuş ve seçimi kaybetmişti, birdaha Başkanlığa aday olmadı ve Başkan onu Dışişleri Bakanı yaptı.

      Bizde ise yenilen pehlivan güreşe doymazmış misali sanki başka adam yokmuş gibi seçim kaybeden yeniden aday olur. 

      Aklı biraz başında olanlar böyle adaylara zaten oy verip oylarını feda etmezler.


İzlenme: 1308
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR