LİDER VE BAŞARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar belki bilirsiniz dünyada Futbol'da hem antrenör, hem futbolcu olarak Dünya Şampiyonu olan bir kişi var ve bu şu anda 72 yaşında olan Franz Beckenbauer isimli bir Alman.

Şimdi artık kendisini emekli etmiş olup özel hayatına devam etmekte.

Şunu da ilave etmekte fayda görüyorum, eğer Beckenbauer istemiş olsaydı bugün rakipsiz olarak Alman Futbol Federasyonu Başkanı olabilirdi.

Bir reportaj sırasında gazetecilerin sorması üzerine şöyle söylemiştir,

''Futbol çok akıllı ve zeki insanların sporudur. Maalesef bunu henüz anlamayan çok sayıda toplumlar boş yere paralarını sokağa atmaktalar''.

Franz Beckenbauer'in bu söylediği söz gerçekten düşünülmesi gerekli bir söz. Bakınca dünyada birçok, hatta sayısız toplum inanılmaz miktarda parayı bu konuda harcıyorlar ama birşey elde edemiyorlar. O zaman yapılan akıllı ve zeki bir iş mi oluyor? 

Bazılarıda başarılı oluyor... Bunları nasıl ayıracağız, Beckenbauer'in sözü ile mi?

Liderlikte aynı buna benzer. Akıllı ve çok zeki olmak gerektirir. Aksi halde kalıcı lider olmak imkansızdır.

Almanya'da efsane Başbakan adı ile adlandırılan ve Doğu Almanya'yı Ruslar'dan satın alarak birleştiren Helmut Kohl artık aday olmayacağını ve dinlenmek istediğini bildirdiğinde yakın siyasi arkadaşları kendi yerine kimi tavsiye edeceğini sorarlar.

Helmut Kohl hiç düşünmeden şu cevabı verir:  ''Papazın kızı''.

Papazın kızı dediği Fizik doktoru Angela Merkel'dir. Babası eski bir Papazdır.

Liderlik bir koltukta uzun süre oturmakla hiç olmaz. Ama bazı toplumlarda uzun süre aynı koltukta oturanlara lider gözü ile bakılır aynı futbolda Beckenbauer'in söylediği gibi.

Birşeyi de unutmamak gerekir. Her Üniversite bitirmiş, doktora yapmış ve Profesör olmuş kişi zeki olacak ve liderlik vasıflarını bulunduracak kişi demek değildir.

Şimdi Anamuhalefet Partisi CHP'de yakında yapılacak olan Genel Kurul'da Başkanlık yarışı var. Değişim eğer doğru olursa heryerde ve herzaman başarı getirir bunu da unutmamak lazım.

Benim şahsi düşünceme göre eski bir Fizik öğretmeni olan Muharrem İnce en az Kemal Kılıçtaroğlu kadar Genel Başkanlık yapacak kapasitededir. Ümit Kocasakal gibi bir hukukçu dışında başka adaylarda belki çıkabilecek çünkü bu bir demokratik seçimdir. Ancak eğer CHP biraz başarı istiyorsa kim Genel Başkan seçilirse seçilsin Anadolu'nun kabul edeceği yeni bir değişimi acilen bulması şart.

Bunun dışında herşey akıntıya kürek çekmekten başka birşey olmaz ve Beckenbauer'in dediği gibi parayı hatta aklı sokağa atmaktan başka birşey değildir.


İzlenme: 377
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR