LİDER BULMAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar lider olabilmek bilhassa eğitim düzeyi Türkiye gibi geri kalmış bir ülke için çok ama çok önemli.  Seçimlerde hep ve istisnasız liderler seçilir, lider olamayacak kabiliyet, görünüş ve karakterde olanlar ne kadar dürüst olsalarda genelde seçilemez. Cumhuriyet tarihinde liderlik vasfı olmayan bir tek rahmetli Bülent Ecevit seçilmişti o da Kıbrıs'ın bölünmesi nedeni ile kahramanlaştırılmıştı.

Şimdi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan yeni Anayasa'ya göre partili Başkan olacak. Varsayalım olmadı ilk seçimde AKP biter, sonu gelir aynı ANAP ve DYP gibi.  AKP yi ayakta tutan tek adam Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bunu aklı başında herkes görüyor ve AKP için başka çaresi olmadığı da ortada.  Evet partili Cumhurbaşkanı olur mu? Olur çünkü olmazsa AKP seçim kazanamaz. Zaten Cumhurbaşkanının Anayasa'daki yeminini tam tatbik edememesinin sebebi de bu.

Türkiye ve Türkiye gibi ülkeler lideri seçerler, onun yanındakilerle hiç ama hiç ilgilenmezler. Lider iyi ve halk tarafından tutulmuşsa iş bitmiştir. Yaşları müsait olanlar hatırlayacaktır merhum Başbakan Adnan Menderes bir tarihte ''ben şeyi de Milletvekili adayı yapsam, o da kazanır'' demişti.

Muhalefet partileri seçimi sadece liderin kazanacağını ya biliyor bilmemezlikten geliyor, ya da bilmiyor.  Bunun için de devamlı olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nun ne seçim, ne de referandum kazanamayacağını iddia ettim, yine de ediyorum.

Muhalefet Partisinin halkın her konuda beğeneceği bir lider bulmaları lazım. Bizim Anadolu halkının büyük kısmı liderin bilgili oluşundan çok konuşmasına, ses tonuna, dolduruşlara ve kabadayılığına bakar, bunu dahi Muhalefet bugüne kadar maalesef anlamış değil.

Türkiye'de Muhalefet Partilerinin çalışmaları Avrupa'ya göre eşit, hiçbir eksikleri yok ancak seçmenin eğitim durumunun çok düşük olması nedeni ile Türkiye lideri öne çıkarıp ona oy veriyor. O zaman sende seçim kazanmak istiyorsan Anadolu halkının beğeneceği bir lider bulacaksın, bu kadar basit. 80 Milyon'da bulamıyorsan o zaman aramıyorsun demektir.  Bende hep onu yazıyorum zaten,  koltuklardan kalkmamak için aramıyorsun.  

İktidar bu durumu çok iyi bildiği için gelecek 15-20 yıl hiçbir değişiklik olmaz diye düşünüyorlar. Haksızlar mı?


İzlenme: 1052
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR