KURUCUYU HATIRLAMAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiyemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürktür bunu hepimiz biliriz ve kendisini sonsuz bir sevgi, saygı, vefa ile her fırsatta anarız.

Birde herşeye muhalif olan bazı kişiler var, her fırsatta Atatürk'ün sanki ülkedeki tek koruyucuları. En ufak bir şey olsun hemen fırlarlar ortaya, verir veriştirirler.  Sorun kendilerine, çoğu kendi aile büyüklerinin mezarlarını bile bilmezler.

Bunlar Atatürkü bu ülkede sanki koruma şovu yaparlar?

Zaten Atatürkün bunlar gibi şovmenlere hiç ihtiyacı yok.

Türkiye'de inanın çoğu yerde şov yapılıyor. Sen Türkiye'nin kurucusunu hatırladığın ve saygı duyduğun gibi diğer birçok güzel şeylerin kurucularını da anımsayacak ve senede bir gün olsun saygı göstereceksin.

Örneğin Hürriyet Gazetesini ailemin Kanlıca'da eski komşumuz Sedat Simavi kurmuştu. Genç yaşta vefat etti, daha sonra oğlu Erol Simavi ağabeysi Haldun Simavi'den satın aldı büyüttü ve sonunda Aydın Doğana sattı.

Bu gazeteden yıllardır kaç bin kişi ekmek yedi ve halen yiyor biliyor musunuz?

Örneğin kurucusu Sedat Simavi'nin senede tek bir gün gazetenin sayfalarında anılması çok mudur?  ​Yoksa gizli mi anılıyor?​

Neyin kurucusunu anıyoruz? Fenerbahçe'nin mi? Galatasaray veya Beşiktaş'ın mı?

Geçen gün Verem Savaş Derneği internet sayfasına girdim. Onlar bile kurucularını senede tek bir defa olsun hatırlamıyorlar.

Ne okullar var, insanlarımız çuvalla para vererek yaptırdı , kurdu ve devlete bağışladı. Şimdi kurucular kimdir hatırlayan var mı?

Yok...

Ama bazı uyanık şovmenler Atatürkten bahsederken kendi öz dedelerini hatırlamazlar bile. Kendine faydası olmayanın Atatürke mi faydası olacak?

​Öğretmenlerin bu gibi önemli değerleri küçük yaşta çocuklara öğretmeleri lazım, ailelerin umurunda bile değil çünkü.

Bugün Almanya'ya bakacak olursanız tamamen dedelerinin buluşları, icatları ve kurdukları teknolojiyi geliştirerek zengin oldular. Kendileri fazla bir şey icat etmediler. Asprinler, Röntgenler, Mercedesler, Volkswagenler ve daha yüzlercesi hep dedelerinin emeği ve buluşu.

Geçmişini bilen, iyi öğrenen ve unutmayan toplumlar herzaman yükseleceklerdir.


İzlenme: 434
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR