KURUCU, VEFA VE İNSANLIK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar kurucu hem ülke için, hem de insanlık için çok önemlidir. En güzel ispatı Mustafa Kemal Atatürktür. Olmasaydı bugün Marmaris'te olurmuyduk?

Türk insanı sadece kurucusunu değil birlikte kuranları da hiç unutmuyor ve herzaman saygı ve sevgi ile anıyor.

Bunu yaparken bir kısım maalesef çoğunlukla bir başka şeyi unutuyor. Üyesi bulunduğu ailesinin de kurucusu olduğunu ve onları hiç olmazsa Bayramlarda ziyaret etmeyi.

Herşeyin kurucusu ve ona destek olan kurucular mutlaka anılmalıdır, unutulması demek gelecekte heyecanı yok edip başka güçlerle haşır neşir olmaktır.

Geçen gün internette tesadüfen Verem Savaş Derneği sayfasına takıldım. Çok etraflı, bilgi dolu geniş bir yayın yapmışlar hemen aradım kurucuları ama  sadece kurucu ismi vardı başka bilgiye rastlamadım. Halbuki ben çok iyi hatırlıyorum Verem Savaş Derneğini eski Gülhane Tıp Akademisi GATA'nın efsane Başhekimi Tümgeneral Ord. Prof.Dr. Tevfik Salim Sağlam ve arkadaşları tarafından kurulmuştur. Kendisi emekli olunca İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü de yapmış (1943-1946) ülkemizin nadir dahiliye hocası bilim adamlarındandı. Çok sayıda doktor yetiştirmiştir.

Verem Savaş Derneğinin İstanbul Taksim Gümüşsuyunda Merkezi vardı. Avrupa'dan Gezgin Röntgen kamyonu getirtmişler arkasında remork şeklinde jeneratörü vardı ve tüm okulları gezip öğrenci ve öğretmenlerin röntgenlerini çekip kontrol ediyorlardı. O zamanlar Türkiyede "ince hastalık" denen Verem salgındı.  Bu dernek sayesinde çok sayıda hasta zamanında teşhis edilerek kurtarılmıştır.

Türkiye’nin hangi meslek ve branşta olursa olsun kuranları hatırlaması bir vefa borcudur. Burda Verem Savaş Derneğini kuran ve bugüne kadar gelmiş olan bir derneğin kurucularını unutup önemsemeden tarihe gömmek hem yazık, hem de ayıptır.

Bir Belediyeyi  ilk kuran ve yalnız Başkanı olanı değil, hep birlikte o Meclisi kuranları hatırlamak büyük bir erdemdir.

Görüyoruz ki bu erdem ülkemizde pek fazla yok.

Ortada kurulmuş ve iş gören bir dernek var. Bu derneği internet veya herhangi bir kanalla halka götürdüğünüz zaman en başa önce kurucu ve kurucularını koyacaksın, onlar olmasaydı belki bu dernek olmayacaktı.

İşte buna atalarımız Vefa demiş, öğretmeye çalışmışlar ama bazıları maalesef öğrenememişler.


İzlenme: 541
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR