KURBAN KESMEK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar kendi yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Sene 1981  Amerika'nın Washington DC kentine Türkiye'den gelen bazı kişileri karşılamak ve kendilerine yardımcı olmak için görevli geldim.

Kendilerini gezdiriyorum. Büyük alışveriş merkezi önünde balıkçıya geldik. Öğle yemek zamanı olduğu için kendilerine balık ısmarlamak istedim.  Büyük bir akvaryum, içi su dolu ve birçok balık yüzüyor. Siz gösteriyorsunuz, balıklar Lüfer büyüklüğünde ama başka cins, adam kepçe ile balığı yakalayıp, pişirip yanına bazı şeyler koyarak veriyor. Sıra ile ilk balığı gösterdik, adam hemen kepçe ile balığı aldı, tuttu, alttan uzandı bir sopa aldı ve balığın ensesine vurdu. Balık hareketsiz kaldı. Bunun üzerine adam balığı kesti ve ayıklayıp temizledi.

Türk misafirlerin hayretle baktığını görünce ​, gülümseyerek​ "Allahın yarattığını bizler acı çektirerek öldürmeye hakkımız yok" dedi.

Neyse aradan yıllar geçti. Amerika'da olsun, Avrupa'da olsun hep et yerken fırsat buldukça hayvanı nasıl kestiklerini sormaya başladım. Hepsi istisnasız şokla bayıltarak kesilir dediler.

Mezbaha'ya gittim orda da her kesilecek hayvan şoklanıp öyle kesiliyordu, gözlerimle gördüm. Sorduğumda soruya şaşırdılar ve başka türlü kesmenin düşünülemediğini "kesinlikle yasak" olduğunu ve kanunlara göre ağır cezası olduğunu söylediler.

Türkiye'ye ​Marmaris’e ​ geldiğimde Çine'nin et işlerinde ileri olduğu konuşulunca orda kasaplara uğrayıp sordum. Bana "hayvanın kanı akmazsa lezzetli olmaz" diye yalan söylediler çünkü kendileri Avrupa ve Amerika'da şokla kesilen etleri yememiş ve tadını bilmiyorlar sadece duydukları yalanı söylüyorlardı.

Düşünebiliyor musunuz bu meslekten para kazanıp geçinmelerine rağmen  öğrenebilmek için sorgulamamışlardı bile...

Dünyanın en pahalı, en lezzetli yemeklerinin ​ve etlerinin ​ satıldığı en lüks restoranlarda bütün etler şokla bayıltıldıktan sonra kesilen hayvanların etleri idi.

Hiçbir hayvan ​, domuzlar dahil, ​ bizdeki gibi ilkel ve canavarca kesilmiyordu ve bu hayvanların etleri bizdekilerden çok daha lezzetli idi.

Herşeyden önce yaradana karşı bir saygı vardı...​

Kurban kesmek dinimize Hz. Muhammed'den çok önce Hz. İbrahim zamanından kalmış. O zaman bu şekilde kesiliyor diye 21. asırda bugünkü teknolojide hala o zamanki gibi mi kesmek lazım?

O zaman otomobile, uçağa binmeyip develere binelim, eskiye daha bağlı kalırız...


İzlenme: 573
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR