KURALLARI KOYANLAR KİM?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bir süre evvel yurtdışı işçi otomobil getirmeleri ile ilgili yeniden bir kural çıktı. İşçi eğer emekli ise bunu Konsolosluğa tasdik ettirecek ve getireceği arabayı 2 sene Türkiyede tutacak ama sonra en az 6 ay yeniden yurtdışına çıkarmak zorunda.

Bu kuralları çıkaranların bu işlerden hiç ama hiç haberi olmadığı belli.

 

Bundan evvel bir yıl getirip, bir yılda yurtdışında tutmak zorundaydılar. O da akıllara sağlık bir kuraldı. Birçok kişi Midillide garaj tutmuş, iki araba almış birini kendi, diğerini eşinin üzerine yapmış, birini getirip öbürünü bırakıyordu. Araba fiyatları fon ve vergiler olmadığı için Avrupada ucuzdur Türkiye gibi değildir.

 

Halbuki bunun en kolay yolu kimsenin aklına gelmiyor çünkü bu kuralları yapanlar işin içinde değiller, tepede oturup alt kat için kural yapıyorlar.

 

Türkiyeye arabasını getiren işçi veya işçi emeklisinden arabanın markasına göre belli bir depozito alırsın ve bu para döviz olarak Merkez Bankasına yatar. Arabayı Türkiyede satarsa depozito yanar ayrıca bir ceza öder. 1 - 2 -3 veya 10 yıl sonra çıkarsa depozito geri ödenir.  Bir yıldan önce ödenmez diye birde madde koyarsın herkes ikide bir gelip depozitoyu geri alma kuyruğu oluşmaz.

Türkiyede depozito yanıp birde ceza ödeyeceğinden arabayıda satmayacaktır kimse bu da hiçbir otomobil üreticisini mağdur etmeyecektir.  Bu durumda gerçekten ihtiyacı olan araba getirecektir.

Ayrıca bu getirilen arabaların vergileri ve sigortaları plakaları Avrupa olduğu için orada ödeneceğinden çoğu kimse buna rağbette etmeyecektir. O zaman nedir bu her iki üç yılda bir acaip kurallar koyma alışkanlığı?

Bu kadar basit bir olayı çekiştirip insanları nasıl hileler yapmaya zorluyorlar inanılacak gibi değil.


İzlenme: 820
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR