KURAL VE DİSİPLİN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye'nin son 80 senedir en büyük, ama gerçekten en büyük sorunu kurallar ve disiplindir. Bu iki sorun çözülmüş olsa idi bugün Türkiye değil AB ye girme çabası, AB nin lideri bile olabilirdi.

 

Türkler ne kural varsa hepsini delmeyi bir akıllılık, zeka olarak görüyor. Bunu en basit trafikte çok açık ve net görüyoruz. Trafikte hertürlü kuralı delmeye kalkan başka yerde yapmaz mı? Elbette yapar ve her fırsatta yapılıyor.

Benim gördüğüm hem en büyük, hem de tüm sorunları çözecek tek sorun budur.

Yabancı gözü ile ilk defa Türkiyeye gelseniz sadece gözle göreceğiniz en basit şeyler size hemen bu imajı veriyor.

Sokaklara bakıyorsunuz arabalar sürat yapmasın diye kabartma engeller konulmuş, biraz ileri gidiyorsunuz arabayı polis ters çevirmiş radarla sürat kontrolü yapıyor. Biraz daha yürüyorsunuz özel ceketli insanlar park edenlerden para alıyor ve benzer birçok şey.

Bu çok açık ve net olarak daha işin en başı olan trafikte bile kural ve disiplinin hiç ama zerresi kadar olmadığını gösteriyor.  Haydi gelin Deniz trafiğine bakalım. O daha berbat, kıyılarda sürat motorları, su kayakları sorumsuzca kullanılıyor ve birde yaşları küçük olanlarda var.

 

Son Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarıldı yine tüm Ulusal basından 130 kişinin trafik kazalarında öldüğü, yüzlerce yaralı olduğu bildirildi. Bu cinayettir ve cinayet failleri dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde sivil polisler tarafından aranır.

O zaman trafikte örneğin neden sivil Polisler kontrol yapmıyor veya süratli gidenleri, kurallara uymayanları durdurup işlem yapılmıyor? 130 ölü anlaşılan yetmiyor, az geliyor 500-600 olunca düşünülecek herşeyde olduğu gibi. Hani çocuk Okul servisinde unutulup öldü idi ya, onun gibi işte o zaman uyandı millet.

 

Sevgili okurlar sorun kurallara uyma ve disiplin sorunudur 80 senedir bu böyledir, bunu bugüne kadar nasıl göremeyip çare üretmeyiz? Aileler gerekli eğitimi veremeyince Devlet buna çok acil çözüm bulamazsa ilerde başımıza çok çoraplar örülür.

Bunda topyekün 80 Milyonun sorumluluğu var.

KHK ile, Başkanlık sistemi ile belki bir parça siyasetteki kavgalar ve Meclis'te ki ayak ısırmalar, dövüşmeler, küfürler azalıp hatta bitebilir ama toplumdaki disiplinsizlikler gün geçtikçe daha da çoğalacaktır.

Türkiye'nin tek bir şeye ihtiyacı herzamankinden çok daha fazla ve acil olarak var o da Disiplindir.

Bence tereddütsüz Beka sorunudur...


İzlenme: 802
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR