KUDÜS'TE Kİ KÜÇÜK EV

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar, Kudüs yani Jerusalem dünyanın en eski şehri bütün semavi dinlerinin çıktığı yer. Zaten şehre baktığınız zaman bunu görmemeniz imkansız. Mezarları bile binlerce yıllık.

Bana göre en ilginç tarafı Müslümanlarla Yahudilerin 2 kardeşin torunları olmaları sadece anneleri değişik. Çoğu kelimeler birbirine benziyor Araplar Selam diyor Yahudiler Şalom.

Çok yakın akrabalar ama iki ayrı dine inanıyorlar.  Bu da bugünkü aklımızla bakınca bir annenin çocuğunun beynini nasıl yıkayıp değiştirebildiğini gösteriyor.  Babalar aynı ama anneler değişik olunca çocuklar tamamen iki ayrı dine inanmış ve onların soylarıda aynı şekilde bugüne kadar sanki düşman gibi.

Bakıyorsunuz İsrail'de birçok Filistinli var çalışıyor, yukardaki Otel'de resepsiyonda çalışan genç erkeklere sordum ikisi de Müslüman ve orada doğup büyümüşler. Aslında iki kardeşin torunları biri İbranice konuşuyor diğeri arapça.

Gönlümüz her iki dinin de birbirini kucaklaması ve kavga yerine barış ve güzellikler getirmesini ister.  İnanç bireylerle Tanrı arasında olması gerekir hiçbir 3.cü şahıs araya girmemeli aksi halde maalesef düşmanlıklar getiriyor ve binlerce yıl hatta bugüne kadar bu gereksiz kavga sürmüş.

İsrailli dostlarımız Türkleri çok seviyorlar. Nereye gitti isem ve sorulduğunda Türk olduğumu bildirdiğimde hemen yüzleri gülüyor ve bildikleri bir Türkçe kelime söylüyorlar. Bazılarının anne veya babaları Türkiye'den gelip yerleşmişler.

Bir gerçek var ki İsrail çölden muhteşem modern bir ülke olmuş. Telaviv Havaalanı fevkalade güzel yapılmış, şehircilik ve yollar çok güzel. Çölü 1948 yılından beri modernize etmişler ve muhteşem bir ülke kurmuşlar. Ne ararsanız var. Türk lokantaları bile, dönerciler dolu.

Yanlız çok pahalı, belki de dünyanın en pahalı ülkesi. Bunu heryerde görmek mümkün.

Gelelim yukarda resmini gördüğünüz LITTLE HOUSE IN RECHAVIA isimli küçük otele. Bir sokak içinde ve yürüyerek 15 dakikada Mesçit ül Aksa'ya gidebiliyorsunuz. Harika sıcak bir otel. Resepsiyonda gördüğüm ve mükemmel hatasız İngilizce konuşan bayan samimi ve dostça konuşması ile insanı büyülüyor. Kalmayacaksanız bile bu otel'de kalmak istiyorsunuz.

Tek eksik araba park yeri. Mesai saatleri içinde her 3 saatte bir dışarı çıkıp kenardaki makineye para atmanız ve aldığınız fişi arabanın penceresine koymanız gerekiyor.  Polis dolaşırken fişin zamanı geçmiş veya fiş yoksa çok ağır para cezaları ödemeniz gerekiyor. Bu da tabii araba ile gelen Hotel müşterilerini tedirgin ediyor.

İsrail ve bilhassa Kudüs mutlaka görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. 1 saat 45 dakikada İstanbul'dan uçakla ordasınız.


İzlenme: 935
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR