KUDÜS

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçtiğimiz Şubat ayında Kudüs ve Tel aviv'e gittim ve orada 6 gün kalarak hemen hertarafı gezdim. Hatta burada sizlerle paylaşmıştım. Yahudilerin Türkleri ne kadar çok sevdiklerini anlatmaya çalışmıştım.

Şimdi Başkan Trump'ın sözleri ile ortalığın ayaklanmasının sebebini de çok açık söylemek gerekirse anlamış değilim. Kudüs'te koskoca bir Amerikan Başkonsolosluğu zaten var. Şimdi bu Tel avive taşınacak, Tel aviv'de ki ise Kudüse.  Aslında tabelalar yer değiştirecek başka birşey ​değişmeyecek. 

Trump yarın Türkiye'nin başkenti İstanbul'dur Elçiliğimizi oraya taşıyacağız derse sokaklara mı çıkacağız? Eskiler ne derlerdi böyle bir olaya bilirsiniz, biraz değiştirip "biri kuyuya bir taş atmış, 40 kişi çıkaramamış".

Gidip oraları gördükten sonra biraz başkalarının ordaki insanları kışkırttıklarını görüp anlamamak mümkün değil. Birçok Filistinli İsrailde çalışıyorlar. Kaldığımız otel'de bile resepsiyonda çalışan Filistinliler vardı. Yani normalde sorun yok ama kışkırtma olunca sürtüşme hemen başlıyor.

Zaten görüyorsunuz taşla, sopayla İsraili yenmek mümkün değil, ancak teknoloji ile mümkün.  Araplara bakıyorsunuz asırlarca birbirleri ile kavga ediyorlar, bize bile sirayet etmiş durumda.

En son Suudi Arabistan, Mısır bile Amerikanın tarafında, diğer çoğunun tam renkleri belli değil, her an değişebilirler. Televizyonlara bakıyorsunuz hala 100 sene önce kim ne yaptı anlatılıyor, yani güncel durumu herkes işine geldiği gibi yorumluyor.

İsrail'in arkasında Amerika olduğunu sağır sultan dahi biliyor.  Cahil cesaretini kenara koyarsanız bugün Amerika 300 Milyonluk bir dev,  savaş teknolojisinde dünyada açık ara ileride ve bir savaş durumunda elindeki ölümcül nükleer silahları kullanması halinde çok büyük, tarihte olmadığı kadar büyük insan kanı akar. Bazı ülkeler haritadan bile silinebilir.

Birde bu hafta futbol maçına bakıyorum takımlar ucundan tutmuş "Kudüs kırmızı çizgimizdir" yazan pankartla sahaya çıkıyorlar, ucunda da TFF yani Türkiye Futbol Federasyonu amblemi var. Şaşırmamak elde değil, ​ acaba​ futbola da mı siyaset girdi?

Unutmayalım Amerika'da 49 Milyon Alman asıllı insan yaşıyor, Trump'da bunlardan biri. Alman dendiğinde aklınıza hırs ve teknoloji gelsin, bunu hem 1.ci, hem  2.ci dünya harbinde dünya yaşadı ve Amerika ile Rusya harpte ve sonrası hep Alman mucit ve ilim adamlarını alıp götürdüler.

İster Kudüs, ister Filistin olsun eğer birşey elde etmek isteniyorsa bu sadece akıllı politikalarla olur, bağırıp çağırmakla, öfke ile olmaz, tam tersine soğukkanlılıkla olur.  İslam alemi bunu öğrenememişse bundan sonra zor öğrenir.

21.ci yüzyılda artık sloganla, kavga ve yumruklarla değil para ve teknoloji ile savaşlardan galip gelinebileceğini öğrenmemiz lazım.

Yıl 1955 ve Eylül ayının 6 ve 7.ci günü İstanbulu ben yaşadım. Beyoğlunda ki Amerikan Kültür Merkezi vitrinine Kıbris'ta banyoda öldürülen Türk Binbaşının eşi ve kızının resmini astılar ve İstanbul'da yağma başladı.  Eğitimi olmayan veya az olan halka gaz vermek çok kolay olduğunu daha o yıllarda gördük ve yaşadık.

Birde düşünüyorum şu Kuzey Kıbrısı tanıyan hangi din kardeşlerimiz var acaba? Tek bir tanesi ​ilaç olsun diye ​ bile tanımadı, şimdi biz onları birliğe davet ediyoruz. ​..​

 Atalarımız boşuna mı demiş;  "Ne arabın yüzü, ne Şam'ın şekeri" ​ diye...​


İzlenme: 555
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR