KRUVAZİYER TURİZMİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar daha evvelde yazmıştım artık dünyada gemi ile seyahatler çok revaçta ve yer bulmak nerede ise çok zorlaştı. 2000-3000 yolcu kapasiteli çok büyük gemiler dünya denizlerindeki hertürlü fırtınaya dayanıklı yapılıyor. Avrupa ve Amerika ayrı ayrı devamlı gemi inşa ediyor ve yetiştiremiyorlar. Bizde biraz Kuşadası bu konuda liman olarak ileri daha sonra Antalya geliyor maalesef Marmaris biraz küçük kalıyor.

 Şimdi son günlerde aynı otellerde olduğu gibi gemilerde de ''herşey dahil'' başladı ve herkes tarafından en çok tercih edilen sistem. Bilhassa işletmesi TUI isimli dünyanın en güçlü turizm şirketlerinden birine ait olan Mein Schiff 1 ve 2 isimli gemilerde herşey dahil sistem uygulanıyor ve inanılmaz revaçta. Bu gidişle yakında diğer gemilerde herşey dahile geçecekleri kaçınılmaz.

 Yolcu yanında para veya kredi kartı taşımak ve devamlı para ödemek istemiyor. Gemide tüm barlar ve içecek, yiyecek fiyata dahil, para ödenmiyor. Limanlarda şehirleri gezmek isteyenlere liste ve fiyat gemiye binmeden evvel ulaştırılıyor, yolcu seçip ödüyor. Onlar içinde gemide ödeme yok. Bahşiş yok, para ile işiniz olmuyor. Bugün için dünyada herşey dahil sistem inanılmaz bir hızla ilerliyor.

 Bu gemilerden bazıları Marmarise de geliyor mutlak görmüşsünüzdür, gezmek isteyen yolcular kendileri çıkıp gezebiliyor ve gemiye döndüklerinde gemide röntgen cihazı ile aranıyorlar. Dışardan içecek ve yiyecek gemiye sokmak yasak. Tur fiyatı ödemiş olanları otobüslerle alıp gezdiriyorlar.

 Liman işletmeleri ileriyi düşünerek limanları büyütme çareleri araştırmaları lazım. Bu gemiler o kadar yüksek teknoloji ile yapılıyorki, denizi en ufak kirletmesi mümkün değil. Yoksa Avrupa'da bizden kat be kat titiz olan birçok ülke limanlarına sokmazdı ama hepsi memnuniyetle sıraya girmiş çağırıyorlar.

 Bizim ileriyi görüp Olimpiyatları alamadık bari turizmde birşey alalım diye düşünerek imkanlar yaratılması lazım, yoksa herşeyde olduğu gibi geç olacak.


İzlenme: 993
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR