KRUVAZİYER (GEMİ) TURİZMİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar dünya turizmi artık Kruvaziyer yani Gemi turizmi üzerinde dönmeye başladı. İnanılmaz bir şekilde büyük paralar yatırılarak dünyanın çeşitli yerlerinde büyük gemiler inşa ediliyor.

 Her bir gemi yaklaşık 2000 yolcu ve 750 mürettebatla 2750-3000 kişi alabiliyor. Gemilerde bu kadar insanın rahatlığı için herşey düşünülmüş. Yanlız Almanların çeşitli şirketlerine ait en az 20 tane büyük gemi var ve hepsi yayılmış denizlerde dolaşıyor. Amerika'nın çok daha fazla sayıda gemisi var onlarda dünyanın çeşitli yerlerinde yolcu gezdiriyorlar.  Bu arada Hollandalılar, İsveç ve Norveçliler, Danimarka gemi yapıyor ve onlarda bazı bölgelerde yolcu gezdiriyorlar.

    Bazı gemiler belli zamanlarda Marmarise de uğruyor.

    Kruvaziyer turizmi geleceğin turizmi. İnsanlar çocukları ile en iyi şekilde rahat bir yerde kalabiliyor, bütün yiyecek ve içecekleri dahil, üstelik akşamları konsere gidebiliyor, tiyatro izleyebiliyor veya geminin terasında içkisini içiyor. Ertesi gün ise başka bir memlekette veya limanda çıkıp etrafi görüyor. Sabahları koşu yapabiliyor, diğer hertürlü spor yapmak mümkün.

   O kadar büyük bir istek varki, bu gemilerde yer bulmak çok güç.

   Gemi içinde çalışan şirketler yolculara çok çeşitli alternatifler sunuyor. Gittiğiniz yerde denize girmekten, bisikletle gezmek, dalmak, müzeleri gezmek aklınıza ne gelirse hepsini sunuyorlar.

  Turist bu şekilde hem yüzer lüks otelde kalıyor, hemde gittiği her yerde başka bir ülkeyi görüyor. Fiyatlarda otel fiyatlarından pahalı değil, hatta çok daha ucuzu bile var.

Bizde ise Kuşadası ve Çeşme'den bazı Yunan ve Türk gemileride kısa geziler tertipliyor. 

Yakın bir geçmişte Kruvaziyer turizminin bir numaralı Turizm aracı olacağı kesin, ileriyi gören yabancılar bunu şimdiden kesin söylüyor.

Mavi Yolculukla Bodrumlular bu işe başladılar ama maalesef fiyatları fahiş duruma getirince eloğlu aynısının daha büyüğünü yaptı ve dünyayı kasıp kavuruyor.


İzlenme: 852
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR