KOLEJ VEYA LİSE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar yukarda yazmış olduğum her iki isim Kolej ve Lise Türkçe değildir. ​Kolej Ingilizce, ​Lise  Fransızca'dan alınmıştır.

 

Lise Türkçe'de doğru kullanılır yani Ortaokuldan sonra 9-10-11-12 ci sınıfların adıdır. Ama Kolej yanlış kullanılmakta. Kolej lise manasında değildir Üniversitenin küçüğüne Kolej denir.

 

Amerika Birleşik Devletlerinde örneğin 5700 tane Üniversite mevcut. Bunların içinde 30.000 - 40.000 öğrencisi olan Üniversite'de var ama 1000 - 1500 öğrencisi olan Üniversiteler de var. Bu küçük olanlara Kolej denir.

 

Herşeyde olduğu gibi Antrenöre Teknik Direktör diye palavra isimler taktığımız gibi üstelik eğitim alanında da yanlış yapıp bazı özel okulları cazip göstermek için Kolej adını kullanıyoruz ve buna Milli Eğitim Bakanlığı resmen göz yumuyor.

 

Nedense Türkler gösterişi çok seviyorlar. Genel Müdüre CEO yani İngilizce, Chief Executive Officer ismi takıyoruz. Amerika bile bu titri çok nadir kullanır ​bu ​ daha çok askerlikte kullanılır. Futbolda biraz daha gayret etselerdi herhalde Antrenöre Chief Executive Director derlerdi.

 

Bakınız size Almanya'yı örnek vermek isterim. Herşey Almancadır. Örneğin spor'da bütün terimler Almancadır, tek bir tane İngilizce terim kullanılmaz. Eğitim alanına bakalım yine Almanlar herşeyi Almanca isimlendirmişler. Ne Amerika'dan, ne de Avrupa'dan almamışlar.  ​Nereye hangi otele, hangi marinaya giderseniz gidin kendi paraları olan Euro ile satış yaparlar, dolar kullanmazlar. Bizim oteller ve marinalar gibi Türk Lirası yerine Euro veya Dolar kullanıp sonrada Milliyetçi likten söz etmezler.

Bizde ise birçok şey hala batıdan alınmış bazılarıda Kolej gibi yanlış olarak kullanılıyor.

​İşin acı tarafı ü ​stelik Kolej ismine izin verende Milli Eğitim Bakanlığı.

Siz Bakanlık olarak kendiniz bir yabancı kelimeyi ülkenizde yanlış kullanır veya kullandırırsanız  o zaman öğrenciden yanlış yapmamasını bekleyemezsiniz.​


İzlenme: 364
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR