KOKUŞTURULMUŞ TÜRK FUTBOLU‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar "kokuşturulmuş" diyorum çünkü gerçekten son 60 yıldır kokuşması için ne gerekiyorsa Türk Futboluna yapıldı. Sahada maçın son dakikasında birbirini boğazlayan futbolculara 4-5 maç men cezası verilirken şikeye teşebbüs etti diye diğerine 6 yıl hapis veriliyor. Bununlada bitmedi tam 1,5 yıldır Yargıtay karar veremiyor. Futbol kulüpleri Emniyet Müdürlükleri gibi olmuş, maçlarda emniyet onlardan soruluyor, olmazsa erkek seyircisiz maç cezası veriliyor.

Diğer taraftan şöyle bir bakalım son 60 yıldır Türkiyeye kaç tane yabancı antrenör gelmiştir? Çok fazla miktarda her milletten nerede ise antrenör geldi para kazandı ama başarılı olamadı gitti. Derwall ve Piontek hariç.  Yine bakalım Türkiyede kaç tane dış ülkelerde doğmuş ve yetişmiş profesyonel futbolcu var. Herhalde yüzlerden fazla.  Şu anda Süperlig de oynayan çok sayıda yurtdışında yetişmiş Türk asıllı futbolcu var.

Hepsi ortada ama birde antrenörlere bakalım, Türkiye'de kaç tane yurtdışında yetişmiş Türk asıllı antrenör var veya şimdiye kadar oldu. Cevap sadece bir tane o da kendi imkanları ile ve zorlama ile çarkın içine girebildi Yılmaz Vural. Başka benim bildiğim yok.

Neden yok? Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı bile buna cevap veremez.  Avrupalılar Türk futbolcuları yetiştirip onları dünya çapında futbolcu yaparken orada çalışan Türk antrenörlerin hiç mi katkısı olmuyor? Burda önemli olan yurtdışında yetişmiş Türk asıllı antrenörlerin çarkın içine sokulmak istenmemesi. Bazılarının işlerine gelmiyor herhalde ne varsa duyulmasını istemedikleri...

76 milyonluk bir milletin gençliğinin en çok sevdiği ve ilgilendiği spor futbol, birçok kötü şeylerden gençleri uzak tutacak bir hobi ve sağlık için önemli faktörlerden başta geleni. Anadolu, Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerimizde gençliği oyalayacak, spor ahlakına yöneltecek büyük bir unsur. Ancak biz ne Avrupa kupalarında, ne Dünya kupalarında, ne de Şampiyon kulüpler turnuvalarında başarılı olamıyoruz.  Son 60 yıla bakacak olursanız döküldüğümüzü göreceksiniz.  Futbol dendiğinde sadece abesle iştigal ediyoruz.

Öyle bir yerdeyiz ki, profesyonel futbol eleştirilerini dahi hayatında hiç futbol oynamamış gazeteciler yapıyor.  Bu gibi kişilerden alınan feyz ile bu kadar olması bile inanılmaz büyük başarı.

 

Kokuşmuşluk sözü bile bence iltifattır.


İzlenme: 1362
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR