KOALİSYON VE İTTİFAK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar "ittifak" Arapça bir kelime, "koalisyon" ise tamamen batı kökenli. Aslında ikisi aynı mı derseniz bence değil. İlk aklıma gelen 50'li yıllarda meşhur Eşref Şefik. O zamanlar televizyon yoktu, kimse bilmezdi sadece bazı evlerde radyo vardı ve radyodan dinlerdik.

Spor ve Sergi sarayında güreş veya boks müsabakaları olurdu bunu radyoda Eşref Şefik anlatırdı. Çoğu zaman konuşmasında sporcunun maçı ittifakla veya ekseriyetle kazandığını söylerdi. Ekseriyet demesindeki mana hakemlerin çoğunluğu, ittifak ise tamamı manasına idi yani hep beraber.  Burada durumu anlatan kelime "hep beraber".  Yani ittifak ile koalisyon arasında sanki biraz fark var gibi.

Siyasette partilerin ittifakı demek bütün partilerin birleşmesi demek ama sadece iki partinin birleşmesi ittifak olmuyor, sadece kendi aralarında oluyor ki buna da ittifak demek bana göre yanlış.

Doğrusu koalisyon çünkü bu sadece birkaç parti arasında yapılan bir anlaşma, tüm partileri kapsamıyor.

Siyasette bu gibi şeyler dünyanın her tarafında mümkün ancak hemen hemen bütün ülkeler bu ve benzer durumlarda kendi dilini kullanmaya gayret ederler. Biz ittifak Arapça, koalisyon Latince kökenli kelimeleri tercih ediyoruz.

Aynı otellerin, marina ve diğer birçok ticari işletmenin para birimi olarak Euro kullanması gibi.

Bir zamanlar yabancı hayranlığı vardı, şimdi yabancı para hayranlığı başladı.  Tüm turistik tesislerde nerede ise dolar ve Euro ile işler dönüyor.

Koalisyona ittifak diyoruz, nedense seçip Arapça kelimeler kullanıyoruz. Bundaki sebep nedir anlamış değilim.

Bugün Arap alemi belki de Afrika'nın bazı ülkelerinden sonra dünyanın en geri kalmış medeniyeti. Din'de istedikleri ve işlerine gelen değişiklikleri yapmışlar kafalarına göre yaşıyorlar. Petrol olmasa nerede ise kelimenin tam manası ile sürünecekler.

Üretmek yerine tamamen tüketmekle meşguller.

Bunlardan alınacak veya öğrenecek birşeyimiz olduğunu hiç sanmıyorum.


İzlenme: 690
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR