KATOLİK PAPAZ'IN ANLATTIKLARI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'nın Frankfurt şehrine yakın bir yerde yaşayan bir Alman dostum var, kendisi çok koyu ve inanmış bir katolik papazı.  Yıllardır kilisede çalışır, her tanıdığına iyi insan olmalarını, yalan söylememelerini, dürüst olmalarını, birbirlerini sevmelerini filan anlatır, nasihat verir.

Bende eskiden kendisi ile alay ederdim, "Papa'nın üvey oğlu" diye bir de isim takmıştık diğer Alman arkadaşlarla.

Bu sefer kendisi bana Türkiye'deki durumları sordu, hükumetin dine önem verdiğini, kadınların türban taktığını televizyonlardan izlediğini filan söyledi. Papaz'dan bu durumu destekleyeceğini beklerken tam tersi bir yorum yaptı. "Dini inançlar evde ve ibadet yerlerinde tatbik edilmeli, sokaklara taşmamalı" dedi.  Kendisini konuşturmak için "neden" diye sorduğuma; "din Allah ile kul arasındadır, reklamının yapılmaması gerekir. Ben sokağa çıkarken cübbemi giymiyorum çünkü benim dini giyinişim sokakta kimseyi ilgilendirmez " dedi.  "Bunun için camiileriniz var, hatta bizim kiliseler de Allah'ın evidir mülümanlarda gelip rahatça ibadet yapabilirler ama başka yerlerde dini inancını göstermek reklam yapmaktır bizim dinimizde yoktur" dedi.

Düşündüğünüzde gerçekten doğru geldi bana. Benim sokakta herkese giyinişimle hangi dinden olduğumu belli etmekle elime ne geçecek diye düşündüm. Cevabı hiçbir şey çıktı.

Papaz devam etti "bizim birçok yerde katolik hastanelerimiz var, hepsinde hemşireler rahibedirler ama onların görev yaparken dini kıyafet giymelerine müsaade edilmez zira hastalar arasında müslüman veya yahudilerde olabilir, hastane dinini belli etme yeri

değildir, onun için bu hastanelerin içine küçük kliseler yaparız isteyen vakti olduğunda oraya gider ve dua eder ".

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde sokakta türbanla gezen birçok kadın var. Daha doğrusu kadınlar dinlerini belli ediyor ama erkekler edemiyor.  Hatta şimdi türbanla Meclise kadınlar girebilecek ama erkekler de cübbe ile girebilecek mi?  Avrupalıya baktığınızda sokakta kimsenin dini belli değil.  Mesela katolikler beyaz eldiven giysin, yahudiler kravat taksın gibi veya benzeri hiçbir işaret yok. Herkesin dini kendisine.  Ayırım yokmu? Elbette var ama sadece klise ve sinagoglarda birde cenazelerde onun dışında kimin hangi dinden olduğunu anlamanız mümkün değil.

Biz yine Papaz arkadaşımıza şaka yaptık "sen sus senin aklın ermez Papa'nın üvey oğlu" dedik ve gülüşerek ayrıldık.


İzlenme: 881
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR